Chrup dětí na Domažlicku je u mnoha z nich téměř katastrofální. Shodují se na tom místní zubaři. Upozorňují, že důvodem je zrušení pravidelných návštěv školních tříd u zubních lékařů a nezájem některých dospělých o zdraví svých potomků. „Někteří rodiče návštěvy u zubaře zanedbávají, přichází s dětmi až s kazem a bolestí,” posteskla si zubní lékařka Olga Benešová ze Staňkova.

,,Na první návštěvu by především rodiče měli děti objednat co nejdříve. My si je potom už ohlídáme a posíláme jim domů pozvánky každý půlrok,” uvedla staňkovská zubní lékařka. ,,První návštěva by měla nastat s prvním zubem. Děti si odmala na zubního lékaře přivyknou, seznámí se s ordinací a další prohlídky pro ně nejsou problém. Také rozdáváme dětem hračky, kterými je motivujeme,” říká zubní lékař Jan Brada z Holýšova. Když chodily děti povinně ke stomatologům se školou, měli je lékaři více pod kontrolou.

,,V některé zemi takto chodí k zubnímu lékaři pořád, ale u nás už se to zrušilo. Je to škoda, protože dřív přišly téměř všechny děti. Nyní to rodiče sami pravidelně nehlídají,“ popsala situaci Benešová. Oba stomatologové se shodují, že důležitá je i správná péče o chrup. Rodiče by měli začít dětem čistit zuby, jakmile jim začnou růst. Podle zubních lékařů je dobré, když si děti na ústní hygienu zvyknou od nejútlejšího věku a pravidelně o svůj chrup pečují. ,,Čistím si zuby dvakrát denně a k zubaři chodím pravidelně, i když nerada,” řekla žákyně čtvrté třídy Renata Marenčáková.