Kdo ještě váhá s nákupem bytu, dobré zprávy se nedočká. Na jednu stranu by ceny realit neměly jít dolů, na druhou stranu už nelze počítat ani s tučným zhodnocením, které provázelo nákup nemovitostí v uplynulých dvou letech. O kolik by měly ceny bytů letos poskočit, se předpovědi prodejců se liší. „Ceny bytů jsou zde hned po Plzni nejvyšší. Je to zapřičiněno tím, že město leží nejblíž u hranic. Ceny zvedli zahraniční prodejci. Bytů je zde nedostatek a zájem je obrovský. Neexistuje tady žádný trh s byty a výstavba je velmi malá,“ uvádí Milan Mrázek z realitní kanceláře v Domažlicích.

„Při koupi bytu je cena ovlivněna mnoha faktory. Jedním z nich je jeho úprava. Budeme vycházet z bytu v panelové zástavbě o velikosti 64 m2. Jeho cena se pohybuje od dvanácti do patnácti tisíc za metr čtvereční. Celková cena je tedy v rozmezí od 768 000 do 960 000 korun. Nadprůměrné byty se v Domažlicích prodávají za cenu kolem milionu. Nárůst cen se týká pouze čtyřprocentní daně,“ dodává Mrázek. Stavební parcely jsou v Domažlicích velice ceněny a jejich majitelé se jich neradi vzdávají, protože si uvědomují, že v dnešní době jsou to nejlépe uložené peníze. „Parcel je v Domažlicích velice málo a hlad po nich je obrovský. Trendem je odcházet z bytu a postavit si vlastní domek. Dá se totiž srovnat cena luxusního bytu s rodinným domkem na okraji města. Důkazem toho je, že v Chodově a v Blížejově vystavěli rodinné domy a stěhují se do nich právě lidé z Domažlic,“ říká Milan Mrázek. Ve studii domažličtí radní uvažují o zasíťování a naparcelování pozemků pod Domažlickou nemocnicí. Mohlo by zde vyrůst až padesát rodinných domků.

„Každá parcela, na které chce její majitel stavět, musí projít stavebním řízením a musí být v souladu s územním plánem, aby mohl její majitel dostat od města stavební povolení. Pokud tomu tak je a parcela je v Domažlicích, měla by mít zajištěny služby, jako je příjezd pro hasiče, sanitku, svoz odpadu a napojení na jednotlivé sítě, to znamená elektriku, vodu a odpady,“ pokračuje Mrázek. Stavební parcely jsou velice žádané zboží a je jich obrovský nedostatek, což se pochopitelně odráží i na jejich cenách. A kolik vlastně stavební parcela v Domažlicích stojí? „I tady je cena ovlivněna různými faktory. Záleží na tom, kde se parcela nachází, je– li v územním plánu, zda je určena k zastavění a jestli je zasíťovaná,“ informuje Milan Mrázek z realitní kanceláře.