V chladnějším období roku stoupá spotřeba bylinek. Stále více lidí se totiž uchyluje k přírodě a snaží se od nemocí pomáhat pomocí bylinek. „Samozřejmě existují lidé, kteří volí jednodušší cestu a spolknou pilulku. Stále více jich ale svému tělu věnuje větší pozornost a pomoc hledá u bylinných přípravků, které se dají užívat i jako prevence,“ řekla Zdeňka Šosová.

V domažlické prodejně Arnika nabízí více než šedesát druhů bylinných čajových směsí. „Největší zájem je o čaje proti nachlazení, kašli, chřipkovým onemocněním a podobně. Takové směsi obsahují většinou izop, diviznu, mateřídoušku a lípu. Směs má přitom větší účinnost než samotná bylina. Stále oblíbenější jsou také kapky a sirupy, které nejsou tak náročné na přípravu. A hlavně dětem více chutnají.“ Bylinky, bylinné směsi a přípravky se dobře prodávají celý rok, ovšem mimo léto je zájem o ně přece jen větší.

„V létě si tu lidé hodně vybírají ovocné a černé čaje, které tu prodáváme i vážené,“ vysvětlila Šosová. Jako prevence jsou oblíbené preparáty s echinaceou a v posledních letech se trendem v bylinných směsích stal zázvor. „Objevuje se teď téměř ve všech směsích. A není se čemu divit. Je ´zahřívací´, vyhání chlad z těla. Používal se dříve, podobně jako křen, na obklady,“ poznamenala Šosová.