Traktory jsou spojovány se zemědělstvím, které má v obci Brnířov na Domažlicku dlouhou historii. „Psal se rok 1946, když se pět velkých sedláků v Brnířově domluvilo, že spojí své pozemky a budou hospodařit společně. A tak bylo v Brnířově založeno snad první zemědělské družstvo v ČSR s názvem „Zemědělské výrobní a obchodní družstvo Ranč spol. s. r. o. se sídlem v Brnířově. Nešlo ale o JZD, ta vznikala někdy i násilím až o tři roky později. Naši zemědělci měli svých 60 ha a od okresu dostali ještě 80 ha z vysídlené vesnice Schneiderhof-Myslív na hranicích s Německem. Dřeli od rána do noci, ale viděli, že bez mechanizace to nedokážou. Žádali na okrese, na kraji ale bez výsledku. Až nakonec přes známého z Prahy získali poukaz na nový traktor k vyzvednutí ve skladu UNRY v Bělé pod Bezdězem. A tak v říjnu 1946 přijel traktor vlakem na kdyňské nádraží a zanedlouho již bafal po Brnířově,“ vyprávěl Miroslav Beneš z Brnířova.

Traktor měl na kapotě nápis JOHN DEERE a v Brnířově zdomácněl  název „Žondýr". Tehdy stál 80 000 Kč a byla k němu ještě dvoukolová kára a dvouradličný pluh. Byl to historicky první traktor v Brnířově i v okolních vesnicích. „S jeho pomocí zvládli sedláci ještě všechny podzimní práce a traktor sloužil i v později vzniklém JZD. Časem přišly na pomoc také české traktory ZETORY. Žondýr sloužil v JZD až do 60. let,“ poznamenal Beneš.

Legacy Dance Community z Domažlic.
Legacy Dance Community z Domažlic míří na World Of Dance, můžete je podpořit

V roce 2012 se v obci rozhodli uspořádat 1. setkání starých traktorů a veteránů. Už tehdy přijelo 61 traktorů a 20 veteránů. Vloni to bylo již 122 traktorů a 90 veteránů a zcela zaplnily brnířovskou náves. „I v letošním roce očekáváme podobnou účast. Ti návštěvníci, kteří k nám chodí pravidelně vědí, že vždy přijede nějaký unikát, který není běžně k vidění. Letos máme přislíbenou účast traktoru JOHN DEERE typ G rok výroby 1938, který v Brnířově ještě nebyl. Mezi veterány máme přislíbenou účast dvou starých automobilů od českých výrobců TATRA 57-Hadimrška rok výroby 1932 a PRAGA PICCOLO rok výroby 1929. Svou návštěvou poctí Brnířov i známý traktorista-cestovatel pan Havelka, který přijede po ose se svým modrým ZETOREM 25 A. Po delší přestávce poběží také mlátička a bude otevřena velká výstava litých otvíráků na pivo,“ nalákal na letošní 12. ročník Beneš za pořádající sbor dobrovolných hasičů.

Sraz se uskuteční 25. května, kdy v 10 hodin se uskuteční prezence, od 11 hodin začne výstava na návsi a ve 14 hodin vyjede spanilá jízda.