Střechu nad hlavou, teplo a také nějakou kapku alkoholu na posilněnou skýtají rekreační objekty, které jejich majitelé přes zimu nevyužívají. Toho často využívají bezdomovci, kteří si zde hledají dočasný azyl. Poslední případ vloupání do chaty řešili domažličtí policisté tento týden u Hostouně. „Po odšroubování okenice a rozbití skleněné výplně okna se neznámý pachatel vloupal do rekreačního objektu, který je zhotoven z železničního vagonu a přístavku v lokalitě zvané Perlák asi jeden kilometr od Hostouně,“ popisuje případ z období mezi 13. a 15. lednem policejní mluvčí Vladislava Čejková. Uvnitř si dotyčný užíval všeho, co příbytek nabízel.

„V objektu pachatel poškodil plynový krb a to tak, že v něm rozdělal oheň. Dále rozbil dva talíře, zkonzumoval jedno balení brambůrků Bohemia Chips a jednu vepřovou konzervu, upil z alkoholických nápojů Rum, Fernet Stock, červeného vína a rozbil dřevěnou židli s čalouněným sedátkem,“ pokračuje mluvčí. Pachatel ale neodešel jen s plným žaludkem, vzal si s sebou i něco na přilepšenou. „Dále odcizil jednu láhev božkovské vodky, čtvrtlitrovou láhev placatku s pryžovým uzávěrem a státní vlajku ČR,“ doplňuje Čejková. Škody, které vandal napáchal činí 2500 korun. Jak své objekty vůbec majitelé rekreačních chat chrání?

„Nejlepší je odvézt všechny věci zpátky domů a v chatě nechávat opravdu jen to nejnutnější,“ radí majitel chaty u přehrady Hracholusky žijící v Holýšově. Podle jeho slov je nejhorší období začátkem září, kdy rodiny na chaty jezdí jen na víkendy a většinu věcí nechávají ještě v objektu. „Vždycky raději odvezeme všechno, sekačku, mikrovlnku a podobně,“ říká Holýšovan s tím, že chatu mu vykradli asi před pěti lety a policie po čase případ odložila. „S tím, že by se mi do chaty někdo vloupal a bydlel tam jsem se ještě nesetkal,“ dodává. Podobné zkušenosti má i vlastník rekreačního domku na Podhájí: „Zloději nás ´navštívili´ asi před šesti lety, ale teď je klid. Všechny cenné věci si vždycky odvezeme domů.“ Nechtěného nájemníka v chatě ale také neměl.