Před sedmi lety založil oběma svým dětem spořící účty Včelička v Raiffeisen bance.

„Produkt mě tehdy zaujal. Byl výhodně úročen a peníze na něm byly poměrně rychle k dosažení,“ popisuje klient. Sám se o správnosti svého rozhodnutí přesvědčil v létě 2007. „Z obou účtů jsem vybral skoro vše, kupoval jsem v té době auto,“ popisuje. Postupně opět spořil a po čtyřech letech přišel do domažlické pobočky s tím, že by opět potřeboval z účtů vybrat hotovost.

„Sdělili mi, že podle nového zákona nemůžu s penězi volně disponovat a že k výběru bych potřeboval rozhodnutí opatrovnického soudu,“ dozvěděl se překvapující podmínku klient. Po několika konzultacích mu bankovní úředníci nabídli výplatu 10 tisíc korun z každého z účtů. Překvapilo ho arogantní jednání a neprofesionální přístup při podávání informací, které jako dlouholetý klient nečekal.

Pan März nebyl s nabídkou spokojen, a tak ho napadlo, že zkusí zavolat na infolinku bankovního ústavu a zeptat se jako nový klient, který zvažuje založení účtu Včelička, zda je možno s penězi kdykoliv volně disponovat. Sympatická operátorka mu tuto možnost potvrdila. 6. května se zastavil v plzeňské pobočce banky a požádal o výběr části naspořených peněz tam.

„K mému velkému překvapení tento požadavek narozdíl od domažlické pobočky bez problémů akceptovali. Celá moje anabáze se mi rozležela v hlavě, a tak jsem se za dalších 14 dní do Plzně vrátil, abych vybral i zbytek peněz. Tentokrát nastal problém i tam. Celou naspořenou částku jsem si vybrat nemohl. Nabídli mi výplatu 20 tisíc korun, když prokážu, že jde o prostředky ve prospěch dítěte,“ popsal März. Nakonec byly vklady vyplaceny na nové běžné účty, které musel svým dětem založit.

„Na celém tom martyriu mě zaráží, že v bance neplatí jednotná pravidla. Co může požadovat klient v Plzni, to neplatilo v Domažlicích a taky mě mrzí, že jsem nebyl v průběhu dlouholetého spoření informován o změnách, které se v oblasti vyplácení naspořených peněz udály,“ konstatoval Jaroslav März.

„Včelička je vedena jako spořicí účet pro děti, možnost nakládání s prostředky je omezena zákonem o rodině a občanským zákoníkem, od roku 2007 došlo v těchto zákonech k novelizacím upravujícím možnost výběru hotovosti. Toto omezení se vztahuje na všechny ´dětské´ účty na trhu, nejen Včeličky. Chrání nezletilého majitele účtu před jeho zneužitím ze strany zákonného zástupce,“ vysvětlil tiskový mluvčí banky Tomáš Kofroň.

Zákon o rodině uvádí, že výnos majetku dítěte lze použít nejprve pro jeho vlastní výživu a teprve potom přiměřeně i pro potřebu rodiny.
„Zákonný zástupce tak může vybrat z účtu Včelička maximálně 20 tisíc korun a tyto peníze převést buď na jiný účet v bance nebo doložit, že budou určeny pro potřeby dítěte,“ popsal Kofroň.

„Pokud má někdo podobný problém dostat se ke svým penězům, může zavolat na číslo 732 366 897, rád s ním proberu své zkušenosti,“ nabízí Jaroslav März.