Ještě před necelými čtrnácti dny to vypadalo, že děti z Domažlic a okolí se o Vánocích budou moci vypravit na pohádku do zrekonstruovaného kina Čakan v Domažlicích, jehož promítací technologie bude zdigitalizována a výrazné proměny dozná i interiér.

Teď to ale vypadá, že první představení v nové kvalitě a novém prostředí si diváci užijí až na jaře.
„Do výběrového řízení na provedení digitalizace se přihlásili dvě firmy. Jedna z nich nedodala potřebné podklady a tudíž musela být ze soutěže vyloučena," popsal starosta Miroslav Mach. Nový zákon neumožňuje, aby výběrové řízení pokračovalo pouze s jedním uchazečem.


„Proto muselo být zrušeno. Obratem jsme vyhlásili nové," dodal Mach. Jen samotný proces zveřejnění záměru ale trvá 52 dní, na něj se pak nabalují další lhůty. „Odhaduji, že nejdříve by výběrové řízení mohlo skončit v únoru. Samotné stavební práce by mohly proběhnout na jaře nebo během letní promítací přestávky," nastínil starosta

.
Není však vůbec jisté, že se promítání do té doby obnoví. S dosavadním sálem se diváci rozloučili v rámci nostalgického týdne, kdy byla promítány přelomové filmy z 43leté historie domažlického kina. Následovat měla dvouměsíční přestávka na stavební a technologické úpravy a optimistické plány počítaly s vánočním promítáním v digitální formě s možností 3D.
„ V současné situaci se přikláníme spíše k tomu nepromítat do doby zahájení renovace. Kvůli současné technologii bychom získali stejně jen starší tituly, neboť distributoři novinky poskytují převážně jen v digitální formě," vysvětlil ředitel MKS Kamil Jindřich s tím, že ale definitivně bude rozhodnuto až po jednání s vedením města.


„Nedávno bylo zdigitalizováno kino v Horšovském Týně, tak můžeme na filmy jezdit tam. Pohodlnější by samozřejmě bylo chodit do Čakanu," konstatoval Jan Rejhola, který do kina občas zajde na sci-fi nebo katastrofické filmy.