Odřený obličej, vyražené zuby a sešroubovaná zlomená ruka. Tak dopadli dva cyklisté, kteří jeli po silnici z Dílů do Klenčí pod Čerchovem při nedávné akci, která se konala na Dílích.

Radost z podívané se pro dva mladé cyklisty, mimochodem aktivní sportovce – karatisty, změnila v pobyt v nemocnici. Na vině údajně byla špatně postřehnutelná díra v mostku v silnici mezi Díly a Klenčím pod Čerchovem.

„Jela nás celá skupina, já jsem jela vpředu, sestra Yveta s kamarádem Víťou vyjeli o něco později. Sestra vjela do díry, havarovala a přišla o tři zuby. Byla týden v nemocnici a nyní je na tom už o něco lépe, avšak zjistili jí ještě, že má něco s obratli. Zlomeninu naštěstí neměla," uvedla Dana, starší sestra 18leté studentky gymnázia.

Těžko říci, kdo dopadl hůře, zda Yveta, nebo její kamarád.

„Víťa má na osm týdnů šrouby v ruce. Díru nezaregistrovali, navíc jsme tamtudy jeli poprvé," doplnila.

Podle lidí, kteří o nehodě cyklistů vědí, byl karambol úplně zbytečný.

„Všichni si myslí, že je to silnice v majetku obce Díly, ale není to pravda. Zřejmě tak uvažují proto, že ji v zimě protahujeme a naši hasiči se starají o její okolí. Avšak část silnice je na našem, část na postřekovském a zbytek na klenečském katastru. A pak jsou tam i místa s nevyjasněnými vlastnickými vztahy. O nehodě cyklistů jsem slyšel. Stala se na mostků ze starých betonových překladů, které se propadají," upřesnil dílský starosta Vlastimil Anderle.

Po revoluci prý byly majetkové poměry nastoleny tak, jak se nacházejí nyní. V minulosti byla komunikace v majetku obce Díly do doby, než tato spadla pod střediskovou obec Postřekov.

Podle vyjádření dílského starosty jezdí po inkriminované silnici i autobusová linka, a proto byl ze strany obcí kdysi přednesen záměr předat ji silničářům.

„Ta cesta je jako začarovaná. SUSka ji nechce převzít z důvodu, že na tuhle silnici nemají peníze. Abych pravdu řekl, ta díra tam byla už asi deset let a Dílští věděli, že se místo musí objíždět. A opravit? To se snadno řekne, ale nemůžeme dávat obecní peníze do silnice, která není naše," konstatoval Anderle.

Nutno říci, že muselo dojít ke zmíněné nehodě se zraněními, aby se místo konečně opravilo.

„V podstatě se nejedná o klasickou silnici, ale o účelovou komunikaci – jako svážnici ji kdysi vybudovaly Západočeské státní lesy," připomíná Karel Smutný, starosta Klenčí.

Letošní nehoda podle jeho slov nebyla první, loni se na stejném místě ´vyboural´ cyklista.

„A letos už dva navzdory tomu, že je místo z obou stran opatřené výstražnými značkami, ale těm asi nikdo nevěnuje pozornost. Je tam propustek a z obou stran se to propadalo. Nyní jsme díry nechali opravit. Hlavní problém vidím v tom, že se 20 let obce snaží předat silnici s ohledem na to, že po ní jezdí linkový autobus, buď SÚS Domažlice nebo Plzeňskému kraji, ale není zájem," poznamenal klenečský starosta.