Historie sboru
Podle brožury Josefa Sokola vydané k 70. výročí existence byl hasičský sbor založen v červnu roku 1932. Prvním starostou byl Tomáš Fajna. Aktivitu sboru vybaveného základní výbavou a stříkačkou taženou koňmi přerušila válka. Po válce se činnost opět obnovila a rozvinula. V 50. letech byla zakoupena Tatra 805 tzv. Kvíčala. V 70. a 80. letech se na práci sboru podepisuje parta okolo Václava Holuba a Jaroslava Blažka. V roce 1994 dochází k velké generační obměně ve výboru sboru, který má dnes 106 členů a vlastní webové stránky. Ty zřídil Petr Končel a spravuje je Pavel Knopf. Starostou je Jan Volfík, velitelem Petr Ježo, strojníkem Pavel Knopf, jednatelem Miloslav Mazanec a pokladníkem je Martin Sokol. Dalšími členy výboru jsou Vlastimil Anderle, Miroslav Heran a Josef Peklo.
Činnost hasičů
Dílské hasiče vzhledem k jejich dříve omezeným možnostem neproslavil zásah u žádného velkého ohně. Zato snad každému z účastníků navždy utkvěly v paměti vyhlášené výroční valné hromady, tradiční bály a cyklistické výlety. Hasiči se společně s dílskými Sokoly střídají v pořádání dětských dnů a pouťovém programu. V obci s necelými čtyřmi sty obyvatel je stovka hasičů a dvě stě Sokolů. „Neexistuje tu žádná řevnivost. Naopak. Spolupracujeme spolu a jediné, kdy se utkáme, je turnaj v kuželkách,“ tvrdí jednatel sboru Miloslav Mazanec a dodává: „Ono by to ani nešlo, tady jsou všichni hasiči a Sokolové.“
Partneři a sponzoři
Sbor je financován obcí, která je jeho zřizovatelem. „Významný podíl na příjmech máme z brigád,“ vysvětluje Mazanec. Díky dobré partě se u sboru líbí i sponzorům. „Jednatelem jedné ze sponzorských firem je zdejší chalupář pan Jánský. Zdeněk Žídek, jednatel a spolumajitel druhé z nich je zároveň členem TJ Škoda Plzeň, s nimiž jsme navázali družbu. Pořádáme společné akce, zápasy v kuželkách, v hokeji. Zdeněk se dokonce stal členem jednoho z našich soutěžních družstev,“ dodává Mazanec.
Soutěže
O aktivitě sboru svědčí i to, že na hasičských soutěžích reprezentuje Díly šest (!) soutěžních družstev. Tři mužská, dvě ženská a jedno tvoří veteráni. „Měli jsme i děti, ale ty už odrostly a zapojily se týmu mužů nebo žen,“ vysvětluje Mazanec. To se však za nějaký ten rok změní. „Náš velitel vydal na valné hromadě rozkaz, aby sestry hasičky dodaly nějaké děti. Skoro všechny uposlechly, vyjma velitelky Jany, které je padesát let,“ směje se Mazanec.
Technika
Dílští hasiči disponují stříkačkou PS – 12, která byla tahána traktorem. V roce 1996 sbor získal od obce bývalou garáž na autobus. Po mnoha odpracovaných hodinách z ní vznikla zbrojnice s klubovnou a garáží pro zásahové vozidlo. Rok co rok ji hasiči vylepšují, letos přibudou speciální skládací vrata, protože jde o obecní budovu a Díly uspěly s žádostí o dotaci. V roce 2000 se výbor sboru rozhodl obnovit tradici a zakoupit Tatru 805 tzv. Kvíčalu. V obci byla vyhlášena veřejná sbírka, která vynesla 50 tisíc Kč. „Bylo to obdivuhodné. V rámci svých možností tehdy přispěl každý obyvatel obce,“ vzpomíná Mazanec. Vůz z vojenských zásob s třiceti tisíci kilometry na tachometru poté velitel Petr Ježo upravil pro potřeby hasičů. Od roku 2006 má vůz zásluhou domažlických veteránistů speciální číslo, díky němuž se zlevnil provoz vozu. V roce 2008 hasiči souhrou náhod objevili na internetu nabídku na prodej vozidla Trambus 706 s objemem 3 500 l vody a 200 l pěnidla ze sboru v 350 km vzdáleném Žichlínku. „Museli jsme narychlo svolat schůzi zastupitelů, aby uvolnili potřebných 50 tisíc na jeho pořízení,“ dodává starosta obce Vlastimil Anderle. Zastupitelé souhlasili a to nejen proto, že je mezi nimi hodně hasičů. „Mít cisternu v obci je terno. Nejen při nějakém požáru, ale občas je potřeba spláchnout silnici, dodat někam vodu a tak podobně.“ dodává.
Nejen pro parádu
I když hasiče zatím neprověřil žádný velký požár, což je vlastně dobře, nenosí uniformy jen pro parádu. Prokázali to v případě větrem vyvrácených stromů na spojnici do Klenčí i u kapličky. „Jsme zařazeni do JPO 5. S ohledem na funkční cisternu jsme byli požádáni, zda bychom pomohli třeba v případě požáru lesa,“ říká velitel Petr Ježo. „Z ministerstva vnitra máme pět zásahových obleků a párů bot. Přilby jsme si koupili z výtěžku za brigády.“ Akceschopnost sboru každoročně prověří cvičení. Do deseti minut jsou v obci, kde se za prací dojíždí, schopni vyjet. „Výjezdová jednotka čítá jedenáct lidí. Je rozdělena tak, aby pět, šest hasičů bylo schopných zasáhnout,“ dodává velitel.