Kdo by si myslel, že je život v malé obci pod Haltravou nudný a tuctový, mýlil by se. A protože její obyvatele ve valné části roku sužuje ne příliš pěkné počasí, o to víc si váží slunečných a teplých dní. A Dílští si během nich najdou čas i na takové akce, do nichž by se jinde ani nepustili.

„Jednalo se o náš tradiční cyklovýlet za krásami Českého lesa, který se uskutečnil v sobotu již po čtrnácté. Na trasu, která vedla z Dílů do bavorského Stadlernu a zpět, vyjelo 29 cyklistů. Současně se vydalo i devět pěšáků, kteří šli po jiné trase, ale sešli jsme se na hájence ve Hvozdu na Bělsku,“ uvedl jednatel SDH Díly Miloslav Mazanec.

A zatímco cyklisty čekala trasa dlouhá 78 km, pěší museli našlapat po svých 26 km.

„Setkali jsme se při občerstvení a opékání vuřtů na hájence ve Smolově–Hvozdu u manželů Váchalových, kde nám každoročně poskytují azyl. Pěší se tam dostali přes Rybníky, my jsme zatím absolvovali projížďku do Stadlernu,“ popisuje jednatel hasičů s tím, že občerstvení si Dílští zajišťovali sami, v dodávce je do Hvozdu dopravil kolega Sokol.

Cyklisty čekala při výletu trasa z Dílů do Mýtnice u Nemanic, přes Grafenried a Paadorf po české straně do Švarcavy, kde přejeli hranici.

„Vydali jsme se dále do Stadlernu, kde jsme se občerstvili v tamní hospůdce a poté navštívili tamní přírodní zajímavost – skaly. Prohlédli jsme si stadlernskou Křížovou cestu, podívali se z opačné strany do Čech a přes Pleš jsme zamířili do Hvozdu. Odtamtud přes Bělou pokračovali do Hostouně,“ popsal trasu Mazanec s tím, že domů se vydali přes Mutěnín, Drahotín, Hvožďany a Pivoň.

Peloton měl při cestě štěstí, neboť i přesto, že cesta vedla náročným terénem, nebyly zaznamenány žádné karamboly. „Pouze se musela opravovat dvě ´píchlá´ kola, ale na to jsme připravení. vše bylo bleskurychle vyřešeno díky našemu mechanikovi Josefu Peklovi, náhradní duše s sebou vozíme,“ upřesnil.

Zajímavostí určitě je, že se dílského cyklovýletu neúčastní pouze hasiči určitého věku. „Nejmladším účastníkem byl 15letý Lukáš Knopf, naopak nejstarší pětašedesátiletý Jiří Knopf. Na Dílích už na nás čekaly steaky, které přichystal hospodský Tomáš Volman,“ zakončil Mazanec s tím, že vzápětí došlo i na zhodnocení cyklovýletu, při němž, navzdory předpovědi, unikli dešťovým přeháňkám.