Deník polovinu výpravy zastihl ve středu odpoledne v restauraci Tyrolka, kde si dali před odjezdem sraz.

„Pojedeme z Vyššího Brodu do Zlaté Koruny, kde také budeme dnes večer spát. Máme klasický tábor ve Zlaté Koruně, odkud nás do Vyššího Brodu přepraví ti, co nám zapůjčí rafty," říká revizor SDH Díly Miroslav Heran.

K Miroslavu Heranovi, Martinu Sokolovi, Janu Volfíkovi a Petru Ježovi se přidají Petr Sokol a manželé Anderlovi.

„Starosta obce Vlastimil Anderle jede jako jediný s manželkou, my jsme – pokud je máme – od nich dostali propustky. Nejedeme na zapřenou," smějí se hasiči.

Od jaké doby se datují jejich vodácké akce?

„Je to už asi sedm, osm let," odhaduje velitel sboru Petr Ježo, který má za úkol čtveřici s bágly odvézt do základního tábora vlastním vozem.

Počátky dílských návštěv u Vltavy se dají vypozorovat daleko dříve než před uvedenými roky.

„Jezdili jsme tam někteří čundrovat ještě před revolucí. Tam do toho kraje se jezdí od nás z Dílů na čundry už dlouhé roky. Zpočátku jsme ale nejezdili na vodu," upřesňuje Jan Volfík.

Myslí si hasiči, jimž je voda důležitým pomocníkem, že jí mají během svých zásahů během roku málo, takže si ji chtějí užít více?

„Je to odreagování a poznání vody z jiné stránky," smějí se hasiči.

A jak mají vodu rozplánovanou?

„Nejspíš první den skončíme někde u Větřní, pak nás odvezou do tábora a další den budeme v cestě pokračovat," říká k cestě Heran.

V loňském roce opepřil dílským hasičům jejich pobyt v jižních Čechách ostrý zásah.

„Účastnili jsme se záchranné činnosti. Během plavby jsme ´zaparkovali´ v občerstvovacím zařízení. Nedaleko byla skála a horolezec tam spadl ze stěny a pomáhali jsme ho snášet," popisují Dílští.

Mají na svůj pobyt na vodě objednané počasí?

„Určitě! Za ty roky se nám nestalo, že by trvale pršelo. Zmokli jsme třeba při cestě, byla to jen přeháňka. Pro případ chladu máme s sebou ´vodácké pití´," ujišťovala nás čtveřice hasičů, ale nechtěla prozradit, co uvedené ´pití´ obsahuje. Úderem 16. hodiny, přesně podle původního plánu, se čtveřice vydala od zbrojnice na 170 km dlouhou trasu do vodáckého tábora.