O nápady, které po svém uvedení v život slouží i ostatním, nemají nouzi ve vesničce pod Haltravou. Ta se může pyšnit například venkovní galerií u kaple sv. Cyrila a Metoděje, či na budově obecního úřadu šikovně postavenou vyhlídkou.

Už letos by v Dílích chtěli postavit pec na pečení chleba a také dokonce vařit vlastní pivo. O to se postará místní občanské sdružení Rodiče za hřiště. Má hotové nejen logo, na němž můžeme číst: Sousedský pivovar a pec Díly.

„Myslím si, že to bude opět dobré místo a hlavně příležitost k setkávání lidí při různých příležitostech, další hezký krok k tomu, abychom se mohli potkávat. I přesto se tu vyskytlo pár škarohlídů, kteří se ptali, proč dotaci, již jsme na obojí dostali, nepoužijeme na něco jiného," konstatuje předseda sdružení a místostarosta obce Miroslav Rýdl.

Jak vůbec tento nápad vznikl?

„Už nějakou dobu jsme uvažovali o tom, že bychom si tu postavili na dětském hřišti pec na chleba. Pak jsme objevili výzvu z programu Sousedíme si. Je zaměřený na zlepšování sousedských vztahů a obhospodařuje ho Nadace Via. Lze z něj získat až 100 000 korun na aktivity s tím spojené," předesílá další člen sdružení Petr Konšel.

Proč Dílské napadla právě pec a pivovar?

„Protože jsme chtěli pec, ale v tom programu už byly dvě. Chtěli jsme proto něco, co by mělo naději na úspěch. Přemýšleli jsme, jestli by nebylo vtipné udělat pivovar. Samozřejmě jsme přemýšleli, zda to není drzé, ale nakonec jsme žádost o grant takto podali," vysvětluje Konšel a dodává, že snaha byla korunována úspěchem: „Nechci se chlubit, ale rád bych také uvedl, že jsme měli nejlépe hodnocený projekt z asi osmdesátky podaných. To nás samozřejmě potěšilo."

Dílští už vědí, že pec na chleba postaví na hřišti u bývalé školky.

„Kdybyste se podívala zepředu na školku, pec chceme postavit vzadu na hřišti vpravo do koutku, aby nepřekážela budoucímu využití pozemku. Pec zabere maximálně 10–15 m². Původně jsme uvažovali, že pec postavíme s kopulí, ale ta by musela být hliněná a nesmělo by na ni pršet. Nakonec jsme se rozhodli pro zděnou a uděláme jí klasickou sedlovou stříšku," líčí.

Jak vysoké si pořízení obojího vyžádá náklady? „Dohromady bychom se měli dostat na přibližně 120 000 korun, část nákladů si budeme hradit sami, grant předpokládá 20 % vlastních nákladů. Je výhodné, že se započítává i vlastní práce a námi sehnané sponzorské dary. Pec si samozřejmě postavíme vlastními silami, hodláme zapojit místní řemeslníky, kteří nám pomohou radou, nebo i prací. Co se týče pivovárku, máme dohodu s obcí, že ho umístíme do budovy školky. To se nic nemontuje, jen se vyjme z krabice. Je to automatické zařízení, které uvaří maximálně 50 litrů piva," popisuje Konšel.

Kdy občanské sdružení počítá, že obojí uvede do provozu?

„Grant hovoří o tom, že projekt musí být živý do roka, pro nás to znamená do konce srpna. Sice jsme uvažovali, že bychom chleba mohli upéct už na pouť, což je začátkem července, ale uvidíme, zda se to stihne. Nebylo by od věci, kdybychom první pivo uvařili u příležitosti odhalení desky Američanům, které se chystá na začátek května," říká s tím, že o pec i pivovárek se hodlá sdružení ´podělit´ i s ostatními. Obojí poslouží nejen při jím pořádaných akcích, ale ostatním občanům například při rodinných oslavách.