Prvotní myšlenka vznikla u Radky Svitákové, kdy si společně s hasičkami řekly, že by mohly něco podobného uspořádat. „Nejprve jsme myslely, že by byl trh venku. Ale nakonec jsme dostaly možnost uspořádat trh uvnitř v sále. Oslovily jsme místní ženy, všichni dostali letáček a nakonec se uskutečnila informační schůzka,“ popsala vznik poměrně mladé tradice Svitáková.

Do trhu se zapojují především místní. Z letošních 36 prodejců jich jen 9 bylo přespolních a mezi stánky se navíc pohybovalo bezpočet pomocníků. Tak jako tak, návštěvníci vzali doslova útokem každý stánek hned po otevření.

„Už v půl 11 jsme neměli co prodávat,“ zmínili Michal Kalina s Karlem Šímou. Těm doslova před očima zmizelo 25 kilogramů domácí tlačenky a 15 kilogramů klobás.

Podobně na tom byla i Marie Mikulenková s domácím máslovým cukrovím. Kila cukroví mizela pod rukama. „Napéct takové množství trvalo zhruba čtrnáct dní,“ řekla Mikulenková.

Ovšem její cukroví udělá radost v mnoha domácnostech. Alespoň se tak pochlubila jedna z návštěvnic. „Symbolicky napeču dva druhy, ale tady jsem si koupila hned několik balíčků pro celou rodinu. Je to pěkné, mimořádně dobré a domácí, co víc si přát?“ řekla s úsměvem.

Vánoční trh, který oproti předchozím ročníkům letos navštívilo i více mužů, navíc pomáhá i dobré věci. Celý výtěžek organizátoři po skončení trhu rozdělili rovným dílem pro charitu v Meclově a pro děti v Zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Robinson v Klenčí pod Čerchovem. Zbylá částka putovala na náklady s organizací příštího ročníku.

Ačkoli je nový rok ještě před námi, je známý termín dalších trhů. Budou se konat 5. prosince 2020.