O partě dobrovolných hasičů v Dílích je všeobecně známo, že drží pohromadě a dokáže mnohé. Skutečně dobrým výsledkem docíleným o minulém víkendu v náročné soutěži ´železných hasičů´ se může pochlubit dvacetiletý člen sboru Pavel Kouřík.

Vím, že jste se loni zúčastnil klání Šumavský hasič 2013, tedy soutěže, již vyhrál váš kamarád Antonín Rendl, shodou okolností zástupce našeho regionu. Byl Milevský pohár TFA první letošní soutěží ´železných hasičů´?

Ano, byla to úplně první letošní soutěž a bohužel musím říct, že jsem na ni nakonec jel z Domažlicka sám.

A kolega Rendl?

Tonda měl původně jet se mnou, ale kvůli stavbě domu jet nemohl. Proto mne na soutěž do Milevska doprovodil Lukáš Knopf od nás z Dílů.

V Milevsku se jednalo o zimní pohár TFA. Je nějaký rozdíl mezi zimní soutěží a běžnými závody TFA, které jste absolvoval? Je pravda, že letošní nejstudenější období roku mělo k zimě daleko, ale stejně…

Určitě mezi nimi rozdíl je. Tahle soutěž se běžela na zimním stadionu, takže tam byl docela chládek. Soutěžil jsem v kategorii master, a proto jsem úplně poprvé běžel s aktivním dýchacím přístrojem. V létě je naopak velké teplo, jako tomu bylo loni u nás na Dílích.

Je tedy zimní soutěž TFA snazší než letní?

Pokud bych si nevybral v Milevsku nejtěžší kategorii master a neběžel jsem s aktivním ´dýchákem´, tak by zimní byla určitě snazší. Teplo se v plné výzbroji a výstroji hůře snáší. Bylo to tím pádem rozhodně složitější, než když mám dýchací přístroj jen jako zátěž.

Co vše jste musel mít na sobě a jaké vybavení?

Výstroj a výzbroj soutěžících byla daná. Triko nebo spodní prádlo s krátkými nebo dlouhými rukávy, dále třívrstvý ochranný oděv pro hasiče včetně odnímatelných vrstev, samozřejmě přilba, zásahové rukavice a obuv. Na zádech jsem musel mít vzduchový dýchací přístroj o minimální hmotnosti 10 kg, pak jsem samozřejmě nesl hadice.

Kolik jste musel absolvovat disciplín?

Jee…, myslím, že osm.

Co například?

Roztažení hadic, přenesení dvou břemene o hmotnosti 30 kg, převalení těžké nákladní pneumatiky, jednou z disciplín byl ´Hammerbox´, kde bylo nutné vykonat 60 úderů pětikilovým kladivem. Dále se překonávala bariéra, prováděl výstup na plošinu a nechybělo přesunutí osmdesátikilové figuríny na vzdálenost 30 metrů.

Kolik bylo ve vaší kategorii master startujících?

V této kategorii, kde se běželo s aktivním dýchacím přístrojem, nastoupilo sedmnáct závodníků.

Jak jste se ´pochlapil´?

Myslím, že se mi dařilo, skončil jsem na pátém místě. První dvě místa obsadili reprezentanti naší republiky; Dušan Plodr se účastnil letos za Hasičský záchranný sbor České republiky olympijských her v Sydney, a ještě soutěžil Standa Kalivoda, který se olympiády také zúčastnil.

Překvapilo vás v Milevsku něco?

Ani ne, jen tam byla – dle mého názoru – poněkud horší organizace, než jsme zvyklí, tím myslím soutěže, kterými jsme prošli například ve Strážově, v Plzni nebo u nás na Dílích. Ale vcelku to bylo v pohodě.

Co jste za páté místo získal?

Jen diplom. Bral jsem tenhle závod hlavně jako přípravu na letošní soutěže TFA.

Které máte konkrétně na mysli?

Letos se chci soustředit na Šumavskou ligu. Do Milevska jsem se rozhodl jet nejen z důvodu, že zatím žádná soutěž podobného charakteru tady u nás nebyla, ale i proto, abych zjistil, jak na tom vlastně po zimě jsem (smích).

V sobotu před Velikonocemi pořádají premiérově soutěž poběžovičtí hasiči. Zúčastníte se jí?

Samozřejmě, už tam máme přihlášku, spolu se mnou tam pojede Honza Sokol. Přemluvil jsem ho, aby si soutěž vyzkoušel, tak uvidíme, jak si povede, jak mu to půjde. Stěžejní je pro mne Šumavská liga, do níž patří i závod u nás na Dílích.

Už víte, co všechno vás letos v Šumavské lize čeká?

Liga začíná 12. dubna výstupem na věž v Domažlicích, někdy koncem května jsou závody ve Spůli na Klatovsku, začátkem července v Plánici, 19. července u nás na Dílích a 3. srpna je plánováno závěrečné kolo ve Strážově, kde proběhne vyhlášení výsledků celé ligy.

Jak letos účast v lize vidíte, chcete si ´vylepšit´ skóre?

Vloni jsem skončil v Šumavské lize desátý a určitě bych se rád umístil lépe. Udělám všechno pro to, aby se to podařilo a ´potrápil´ jsem hlavně Tondu Rendla i kluky, co tady společně trénujeme – Jirku Hnyka a tak…

Co vašemu účinkování v Milevsku říkali kolegové ze sboru?

Gratulovali a byli překvapení. Vždyť to byl můj úplně první závod s aktivním ´dejchákem´! To, že jsem se v konkurenci, jaká tam byla, umístil na páté příčce, ocenili. Říkali mi, že je to super!