Dílny pro budoucí opraváře zemědělských strojů za šest milionů korun včera slavnostně otevřela Střední odborná škola a Střední odborné učiliště H. Týn na Školním statku v Horšově.

„Hodnota dílen je ale přibližně o dva miliony korun vyšší. Ušetřili jsme je díky tomu, že celý projekt i stavbu realizovali naši studenti,“ uvedl ředitel školy Václav Švarc s tím, že projekt navrhli studenti pozemního stavitelství a budoucí zedníci ho pod vedením mistra Arnošta Hurnsdorfera postavili. A pouze minimální část prací odvedly specializované firmy. „Na dílny jsme dostali pětimilionovou dotaci od ´kraje´, zbývající milion korun šel z pokladny školy,“ dodal Švarc.

Staré, nevyhovující dílny se začaly bourat na jaře roku 2006. „Před pár dny tu poslední práce na venkovní fasádě odvedli třeťáci zedníci v rámci závěrečných zkoušek. A musím je pochválit, byli skvělí. Dokonce asi osm z nich složilo zkoušky s vyznamenáním,“ poznamenal Hurnsdorfer a dodal, že moderní prostory pro praktickou výuku opravářů zemědělských strojů mají přibližně 700 m², takže se sem najednou bez problémů vejdou tři dvanáctičlenné skupiny studentů. „V první etapě jsme postavili opravárenskou halu a zámečnickou dílnu. V další pak obráběcí dílnu. Vzhledem k tomu, že v prvním ročníku mají obrábění kovů i automechanici, tak využijí nové dílny i studenti tohoto oboru,“ poznamenal investiční referent školy Vojtěch Fořt.

Při otevření dílen obdivovali hosté – zástupci Krajského úřadu v Plzni, města H. Týn i školské rady také práci, kterou žáci školy odvedli při úpravách okolí dílen, například zámkovou dlažbu. „Je to již pátý projekt, který naši studenti dovedli do zdárného konce,“ poznamenal Švarc a dodal, že na nedávné přehlídce stavebních škol, které se SOŠ a SOU H. Týn účastnila jako jediná škola, která není zaměřena na stavebnictví, byla činnosti žáků vysoce hodnocena. „Byli jsme přitom jedinou školou, která projekty ´na papíře´ také skutečně postavila,“ dodal ředitel.