Poběžovická základní škola a škola v německém Schönsee reagovaly totiž na výzvu starostky tohoto bavorského města Birgit Höcherl, aby společně připravily dvojjazyčnou divadelní hru, jejímiž hlavními protagonisty budou školáci z obou stran hranice. Učitelé obou škol společně vybrali a se svými dětmi nacvičili pohádkDu Sněhurka a sedm trpaslíků, (Schneewittchen und sieben Zwerge).

Po téměř dvouměsíčním úsilí tedy přišel den D, a to právě v sobotu 9. května, kdy v německé obci Eulenberg, v těsné blízkosti hraničního přechodu Pleš-Fridrichshäng, byl na 14. hodinu naplánován začátek akce, na kterou se nakonec sjely z obou stran hranice na dvě stovky dospělých i dětských návštěvníků.

O ty bylo postaráno ve dvou stáncích s občerstvením, v němž nechyběly ani chodské koláče, či bavorské koblížky a další dobroty.

Ačkoli se trochu pokazilo počasí a pro déšť muselo být asi o čtvthodinu posunuto zahájení akce, vše nakonec proběhlo, když se ‚tam nahoře umoudřili,' podle plánu. Po úvodních krátkých proslovech organizátorů a poté i starostů obou měst Birgit Höcherl a Hynka Říhy, mohl houf diváků vyrazit do přírody za pohádkou.

Na představení bylo zajímavé, že bylo sehráno ve dvou jazycích, ale rovněž to, že se děj odehrával v přilehlém lese, kde jsou pro podobné účely postavena různá drobná dřevěná stavení, která dobře posloužila svému účelu.

Vše bylo i v tomto terénu dobře ozvučeno, takže i diváci, kteří právě přímo neviděli na nějakou scénu, byli díky mluvenému slovu ´v obraze´. Dětské herecké ´hvězdy´ hrály jako o život, a tak bylo na co se dívat.

I tentokrát vše dopadlo tak, jak má, dobro zvítězilo nad zlem a krásnou Sněhurku oživil švarný princ. Po skončení hry byli malí herci pozváni na bezplatné pohoštění, aby doplnili vydané kalorie na cestu domů.

Kdo měl zájem, mohl se zúčastnit druhé části programu, kterou bylo setkání u Stromu přání pro Plzeň. V rámci akce Plzeň – Evropské hlavní město kultury 2015 byl postaven přímo na hraničním přechodu Pleš-Fridrichshäng kmen mohutné břízy, do něhož bylo vyvrtáno množství otvorů, do kterých mohli návštěvníci vkládat lístečky se svými přáními, a uzavřít je v kmenu zatlučením dřevěného kolíku v českých barvách – bílé, modré a červené. Po projevech tvůrců Stromu přání pak jednotliví návštěvníci předávali psaníčka stromu a tuto příležitost jak svěřit svá přání stvořitelce přírodě si nenechalo ujít na padesát návštěvníků.

Kdo hru připravil:

Německý scénář pro děti prvního stupně přeložila do češtiny Miroslava Šebestová, která byla rovněž pověřena nácvikem pohádky. S tím jí pak aktivně pomáhala Hana Teplá se svým manželem Jiřím, kteří jsou dlouholetými členy poběžovického divadelního souboru a dlouhá léta spolupracují při různých akcích školy, o kostýmy se postarala vychovatelka školní družiny Poběžovice Alena Tauchmannová a kulisy si vzala na starost učitelka výtvarné výchovy Božena Kreslová. Poběžovickou část společného projektu pak doplnili dětští herci z 5. B: Jan Kocián, Vítek Smolakow, Michal Horváth, Lukáš Ticháček, Karolína Beerová, Klárka Zítková, Kristýna Doktorová, Lukáš Buršík, Karel Rada, Daniel Kožiol a Nico Scherbl. Na německé straně byla nácvikem hry pověřena učitelka školy v Schönsee Beatrix Lindberg, se kterou ji nacvičovalo 12 dětských herců ze 3. třídy.


Autor: Vojtěch Kotlan