Osm dětí ve věku od tří do šesti let, které navštěvují výtvarný kroužek klubu Beránek Blížejov, se podílelo na výrobě papírového modelu blížejovské návsi.

Vedoucí klubu Jana Svítivá vysvětluje, že s malými dětmi je jednodušší dělat výrobky, které jsou snadné a rychle hotové.

„Chtěla jsem vyzkoušet, jestli děti vydrží i u výroby něčeho dlouhodobějšího. A myslím, že to zvládly skvěle,“ tvrdí Svítivá.

Blížejovští se při výrobě modelu nebáli zapojit fantazii, a tak se například po blížejovských rybníčcích prohánějí kromě kachen a ryb i motorové čluny a plachetnice.

„Trochu jsme náves upravili podle toho, jakou bychom si ji přáli,“ říká Svítivá.

„Například za autobusovou zastávkou u kruhového objezdu jsme udělali malý park s chodníkem a lavičkami,“ popisuje.

K výrobě modelu použili Blížejovští, co se dalo. Krabičky od čaje či léků se proměnily v domky, kulatá krabice od sýru nahradila kruhový objezd a za dopravní prostředky na silnicích dobře posloužily hračky z kindervajíček.

„Nejnáročnější byla věž blížejovského kostela, kterou jsem musela vyrobit,“ říká Svítivá s tím, že děti polepovaly krabičky, barvily domky, kreslily silnice, vyráběly stromky či rybičky do blížejovského rybníku.

„Dalo nám to práci,“ shodují se děti, které na modelu pracovaly každý týden už od začátku roku.

„Mně se nejvíc líbí rybník,“ říká devítiletá Barbora Řezníčková, která na projektu plnila funkci ´asistentky vedoucí´ a vyrobila jeden z domků blížejovské návsi.

Do Beránkovy klubovny na výtvarný kroužek Pastelka docházejí děti každé pondělí a pokaždé si nějaký zajímavý výrobek odnesou domů, ať už jde o papírového draka, dýni, skleničku či prostírání.

Model návsi však putoval na obecní úřad, kde jej děti předaly starostovi Jiřímu Červenkovi.

„Model je moc pěkný,“ říká starosta, kterému se líbí i park, který děti do návsi začlenily. „Počítáme s tím, že tam bude stát. Chtěli jsme, aby nás děti začaly upozorňovat na to, co by se jim v obci líbilo a co by si přály,“ dodává starosta s tím, že model si ponechá v zasedací místnosti úřadu.