Tento týden od pondělí do soboty 18. 8. obývá staňkovské letiště osmnáct chlapců od 6 do 15 let věku a modelují letadla.

Modelářský tábor, tzv. Vosí soustředění pořádá Aeroklub Staňkov ve spolupráci LMK Holýšov již druhým rokem. „Loni jsme uspořádali nultý ročník, abychom viděli jaký bude zájem, jaké budou ohlasy… Na ten se přihlásilo 11 dětí. Letos jich je 18 a zájemců by bylo více, ovšem kapacita je omezena,“ uvedl Lubomír Oulík, předseda Aeroklubu.

Chlapci totiž na letišti přespávají. Mají k tomu určenou místnost i další zázemí – kuchyňku, jídelnu, klubovnu. „Na obědy chodíme do místního JZD, snídaně, večeře a svačiny jim děláme sami,“ dodal Oulík. Nechybí ani dílna, kde si vytváří modely letadel, které pak zalétávají na prostranství letiště. Modeláři na letišti mají totiž již svou historii, na niž chtěl Lubomír Oulík ve spolupráci s Dušanem Ibehejem z LMK Holýšov navázat. „Chceme v dětech vzbudit nadšení, aby se dozvěděly něco o létání a získali jistou manuální zručnost. Se sestavenými modely soutěžíme o sladké ceny. Na konci tábora je závěrečná soutěž, kdy děti dostanou díky podpoře měst Staňkov a Holýšov stavebnici házedel, které si zde rovnou sestaví. Děláme i různé grilovačky a jednou či dvakrát jdeme na výlet. V úterý jsme vyrazili na tvrz v Puclicích,“ popsal Oulík.

Rovněž připomenul, že Vosí soustředění navazuje na tradici letadel „Vosa“ a celorepublikovou Vosí soutěž, která má svá specifická pravidla. Konec tábora je zároveň vrcholem Vosí soutěže, která se koná na letišti právě v sobotu 18. srpna od 9:00.