Zbavit děti obav z nemocničního prostředí či bílého lékařského pláště, ukázat jim vybraná nemocniční pracoviště a jejich činnost nebo naučit jednat žáky v krizových situacích, kdy je nutné volat záchranku, ale také představit zajímavosti zdravotnického povolání. To je cíl projektu „Medvídek Domažlické nemocnice“, který je určen prvnímu stupni základních škol.

Nemocnice v Domažlicích ho začala nabízet v roce 2018. Po dvou letech ale kvůli pandemii covidu musela zábavně-vzdělávací akce přerušit. Nyní se k nim opět vrací. Jako první navštívili v lednu nemocnici žáci 5.C a 5.A domažlické Základní školy Komenského. Ti zároveň přinesli i plyšové hračky, se kterými si již doma nehrají. Nemocnice je pak rozdává za statečnost nejmenším dětským pacientům.

Dodávka, ve které policisté našli muže v bezvědomí.
Policista zachránil muži život, nalezl ho v hořícím autě v bezvědomí

„Děti napřed absolvovaly přednášku o poskytnutí laické první pomoci, jejíž součástí byla také ukázka, a pak si mohly ošetření sami vyzkoušet na figuríně,“ řekla manažerka kvality a koordinátorka projektu Monika Hubáčková s tím, že mladší děti si zkouší oživování, jako je třeba masáž srdce, na velkém plyšovém medvědovi. Od toho i název projektu. „Dále si žáci domažlické školy vyzkoušeli volání na záchranku, poté si prohlédli dětské oddělení, kde se seznámili s různými přístroji, jako je fonendoskop, naučili se, jak se měří glykémie a další vyšetření, a podívali se také na radiodiagnostické a rovněž měli možnost se seznámit s průběhem vyšetření a k čemu jsou potřebná,“ sdělila Hubáčková s tím, že po skončení kurzu dostal každý školák certifikát Mladého zdravotníka.

Kurz nabízí Domažlická nemocnice i dalším školám a třídám. Další dvě přijdou už v únoru. „Pokud by byl zájem, mohou mne kontaktovat i další učitelé a dle kapacit se pokusíme najít postupně během roku nějaký termín,“ uvedla manažerka kvality a doplnila, že nemocnice podobně jako před pěti roky připravuje i verzi pro mateřské školy.