Jak vlastně funguje nemocnice? Kdo a jak pečuje o pacienty? Víme, jak poskytnout první pomoc? Na všechny zvídavé otázky dostaly odpověď děti z Mateřské školy Kdyně a Základní školy v Koutě na Šumavě, které se těsně před prázdninami vypravily do Domažlické nemocnice. Akce se uskutečnila v rámci projektu Medvídek, který nemocnice připravuje především pro první stupeň základních škol. Podle mluvčího nemocnice Jiřího Kokošky je cílem projektu zbavit děti obav z nemocničního prostředí či bílého lékařského pláště, ukázat jim vybraná nemocniční pracoviště a jejich činnost nebo naučit jednat žáky v krizových situacích, kdy je nutné volat záchranku, ale také představit zajímavosti zdravotnického povolání.

„Děti napřed absolvovaly přednášku o poskytnutí laické první pomoci, jejíž součástí byla také ukázka, a pak si mohly ošetření sami vyzkoušet na figuríně,“ popsala manažerka kvality a koordinátorka projektu Monika Hubáčková. Doplnila, že mladší děti si zkouší oživování, jako je třeba masáž srdce, na velkém plyšovém medvědovi. Od toho i název projektu.

„Dále si žáci vyzkoušeli volání na záchranku, poté si prohlédli dětské oddělení, kde se seznámili s různými přístroji, jako je fonendoskop, naučili se, jak se měří glykémie a další vyšetření, a podívali se také na radiodiagnostické a rovněž měli možnost se seznámit s průběhem vyšetření a k čemu jsou potřebná,“ konstatovala Monika Hubáčková. Každý školák obdržel po absolvování kurzu certifikát Mladého zdravotníka.

Domažlická nemocnice nabízí kurz i dalším školám a třídám. „Pokud by byl zájem, mohou mne kontaktovat i další učitelé a dle kapacit se pokusíme najít postupně v průběhu nového školního roku nějaký termín,“ ujistila Monika Hubáčková.