„K rozvoji čtenářských návyků existuje docela jednoduchá cesta – dát dětem osobní příklad a ukázat jim, že číst je veliké dobrodružství," tvrdí psycholog Václav Mertin.

V letošním ročníku se o to pokoušeli mj. organizátoři v Domažlicích, Horšovském Týně, Osvračíně, Staňkově, Poběžovicích i Kdyni. Domažlická Městská knihovna Boženy Němcové připravila program na páteční odpoledne a večer.

„Dětem jsme nejprve řekli něco o Hansi Christianu Andersenovi, pak jsme připomněli i osmdesátiny Zdeňka Svěráka. Četli jsme z jeho knihy Tatínku, ta se ti povedla!," popsala začátek knihovnické akce Libuše Kolíková z oddělení pro děti a mládež.

„Pak jsme navštívili služebnu městské policie, kde se děti dozvěděly v kostce o práci strážníků," doplňuje ředitelka knihovny Lenka Schirová.

Po návratu do knihovny za dětmi přišel Jan Novák a promítl jim filmy, které dlouhodobě natáčí v našem regionu. Závěr večerního programu obstaraly společenské hry. Domažlické Noci s Andersenem se zúčastnilo 16 dětí, vesměs těch, které do knihovny pravidelně docházejí.

close Simona Bílková chodí do knihovny pravidelně. zoom_in

„Čtu velmi ráda. V poslední době se mi líbily knížky Nejchytřejší poník na světě a Honzíkova cesta," vyprávěla Simona Bílková. Chodí do 3.C na domažlické ZŠ Komenského. „Doma mi četli máma, táta, babička i děda. Mám mladší sestru a ta to teď chce i po mně," smála se Simona.

Ona i ostatní děti si v pátek večer vyrobily záložku do knížky a náramek. Účast na Andersenovské noci jim bude připomínat pamětní list.