Týden volna mají všichni školáci na Domažlicku. Jarní prázdniny si užívají třeba v dílnách, které pro ně připravuje Dům dětí a mládeže Domino v Domažlicích.

„Už jsme si vyrobili takový velký klíč, může to být věšáček na klíče, ale já si na něj pověsím sponky a gumičky do vlasů,“ sdělila Samantha Chappo, která se v pondělí s dalšími dětmi v Dominu proměnila v keramičku.

„Zájem o keramickou dílnu byl obrovský, nemohli jsme vzít všechny děti,“ uvedla pracovnice Domina Vladimíra Holá, která se o dvacítku dětí starala ještě s maminkou jednoho z nich. „Jsou tu děti předškolního věku i školáci. Nejmladším je pět let, nejstarším jedenáct, ale všichni jsou šikovní a tvoří pěkné věci. Dopoledne pracovali na stejném úkolu – věšáčku ve tvaru klíče, po svačině pak dostali volnost a mohli popusti uzdu fantazii.“

Práci s hlínou zvládaly snadno i ty nejmenší děti. „Je to normální, přírodní hlína, jakou běžně používají keramici. Je krásně měkká. Hotové výrobky necháme pořádně vyschnout a pak je dětem vypálíme. V průběhu čtrnácti dní si pro ně budou do Domina chodit,“ vysvětlila Holá.

„Zkusím si teď srdíčka, od největšího po nejmenší a všechny naskládám na sebe,“ prozradila Lucie Hašková s tím, že v keramické dílně není poprvé. „Už jsem tu byla loni o jarních prázdninách, moc mě to bavilo, tak jsem chtěla přijít znovu.“

Jedna z nejmladších účastnic dílny – pětiletá Lucinka Hrebenárová se odvážně pustila do výroby keramické mističky. „Až půjdu do školy, tak sem začnu chodit na kroužky, když budu moct,“ těšila se přitom. Dnes je v Dominu připravená další ´dílna´ nazvaná Veselá zvířátka v džungli. „Děti si vyrobí stojánek a ozdoby na tužky, fotorámeček a zároveň si zahrajeme hry, které se k tématu hodí,“ poznamenala Holá a dodala, že zábavu dětem zajišťuje Domino po celý týden jarních prázdnin.

Ve středu se kreativní dílna přestěhuje do Galerie bratří Špillarů, ve čtvrtek se děti vydají na divadelní představení v plzeňské Alfě, kde je čeká i prohlídka zákulisí divadla. „V pátek je na programu výprava na horolezeckou stěnu v bývalé vodárně u Havlovic,“ dodala Holá.