Nejen tradiční výtvarné, taneční nebo jazykové kroužky mohou navštěvovat školáci ve svém volném čase. Nabídka se čím dál  více zatraktivňuje. Děti na Domažlicku se mohou stát mladými speleology, televizními reportéry, lesníky nebo tvůrci webových stránek.

„Obecně pozorujeme úbytek zájmu o přírodu. Děti u nás mohou navštěvovat například lesnický, rybářský či včelařský kroužek," konstatoval ředitel kdyňské základní školy    Pavel Kopta a pokračoval: „Děti, které se na prvním stupni pro nějaký koníček nadchnou, ho ve velké míře na druhém stupni opouštějí a míří k počítačům. Bohužel i ty vysloveně talentované."

Přitom mladí kdyňští rybáři i včelaři dosahovali vynikajících výsledků na republikových a dokonce i evropských soutěžích.

„Některé činnosti jsme dokázali uskutečnit díky zapojení do projektů. To je případ speleologického klubu Beryl, který je součástí dlouhodobého projektu Učíme se v přírodě," připomněl možnosti jak financovat náročnější koníčky dětí Vladimír Foist, ředitel poběžovické školy. Se svými kolegy připravují i outdoorový sportovní klub, který obsáhne základy lyžování, kanoistiky a cyklistiky.

„Naše děti se v poslední době hodně zajímají o tanec. Na prvním stupni mohou navštěvovat minitaneční, na druhém vznikla  taneční skupina Hani/Crue, ve které tančí děti  různých ročníků, samy si připravují choreografii a nacvičují vystoupení," popsala  Jitka Suchá ze staňkovské ZŠ.

„Novinkou letošního roku bude kreativní kroužek s prvky arteterapie. Loni žáci prvního i druhého stupně nacvičili s bývalými  staňkovskými ochotníky  muzikál Noc na Karlštejně, který měl několik velmi úspěšných repríz. Další muzikál připravují i v letošním školním roce," dodala Suchá.

Netradiční kroužky:

Domino Domažlice:
-Geocaching (hra na pomezí sportu a turistiky za použití GPS při hledání skryté schránky)
-Mažoretky
-Bowling
-Wéčka     (pro zájemce o tvorbu www stránek, fotografií a videí)
ZŠ Staňkov:
-Redakce časopisu Škola pod lupou
-Divadelní kroužek (příprava muzikálu s bývalými ochotníky)
-Šachový kroužek
ZŠ Poběžovice:
-Speleologický klub Beryl (geologie, speleologie, mineralogie)
-Digináves (televizní štáb školáků spolupracuje s Českou televizí)
-Španělština
-Paličkování
-Faustbal (v Česku málo rozšířený sport)
Masarykova ZŠ Kdyně:
-Lesnický kroužek
-Včelařský kroužek
-Rybářský kroužek
ZŠ Bělá nad Radbuzou:
-Hokejbal
ZŠ Domažlice Komenského:
-Chovatelský
-Filatelistický