Prošetřit místo činu a odhalit pachatele, jenž unesl pracovnici horšovskotýnského zámku a ukradl vzácnou historickou grafiku, to je úkol, se kterým si musejí poradit tři týmy žáků základních škol Plzeňského kraje. Trestný čin se odehrál na nádvoří hradu a zámku v Horšovském Týně.

Žáci naštěstí nevyšetřují skutečný zločin, ale zúčastní se soutěže Detektivem na zkoušku, kterou připravili organizátoři Mezinárodního filmového festivalu pro děti a mládež Juniorfest. Děti z pátých tříd tří vybraných škol si tak vyzkouší skutečnou policejní práci.

„Děti se v průběhu hry seznamovaly s kriminalistickými postupy, učily se snímat otisky prstů, sbírat stopy v terénu, vyslýchat svědky a v závěru hry identifikovat pachatele," vysvětlila Zdeňka Lukešová, koordinátorka projektu.

V pondělí si děti na radnici v Horšovském Týně otevřely detektivní kancelář. Poté se páťáci dozvěděli vše o práci policejních vyšetřovatelů a prohlédli si zámek. Následovala střelba, únos ženy a krádež!

„Zločinec zatoužil po jedinečné grafice, která měla být nově instalována v interiéru zámku, leč odvážná průvodkyně odmítla dílo vydat. Stala se tak obětí únosu. A vše se odehrálo zrovna po prohlídce zámeckých místností," popsala Lukešová.

Pachatel však zanechal na místě činu důležité stopy a v úterý mladí detektivové objevili v odlehlé části Horšovského Týna zaparkované podezřelé vozidlo. Našli promrzlou pohřešovanou ženu, která strávila celou noc svázaná v autě. Vzácný předmět však stále chyběl.

Tři týmy dětí pokračují v pátrání, sbírají důkazy a vyslýchají. Pokud se budou mladí detektivové snažit, měli by dnes zločince odhalit a dopadnout a umělecké dílo vrátit na zámek.

O tom, kterému z týmů se to podařilo, vás informujeme v zítřejším vydání.

„Celá hra vznikla ve spolupráci s oddělením prevence Městské policie Plzeň a Městské policie Praha, dalším partnerem je Národní památkový ústav," doplnila Lukešová. Hlavním záměrem organizátorů je podpora a rozvíjení týmového ducha, komunikačních dovedností a schopnosti kritického myšlení u nejmladší generace.