Uhodnutí váhy tašky s nářadím, šroubování na čas, hod míčkem do pneumatiky, popojíždění na určenou trasu s přesností na centimetry a odhadnutí délku trasy. Takové úkoly museli splnit řidiči veteránů na sobotní Traktoriádě v Sedlicích.

Na start trati dlouhé 500 metrů se postavilo 44 závodníků, mezi nimiž nechyběly ani ženy. Když přišla průtrž mračen, ti, kteří měli traktor s kabinou, si libovali. Hůře bylo závodníkům, jež si za volant svého plechového miláčka sedli jen v pláštěnce.

Sedličtí hasiči letos pořádali již třetí ročník této oblíbené akce, kterou vymyslel sedlický milovník veteránů Jiří Tomandl. Kromě samotného závodu si mohli návštěvníci prohlédnout krásná stará auta a motorky, které pocházely právě z jeho sbírky.

„Taková akce je velmi záslužná, a to hlavně proto, že pomáhá uchovat dalším generacím vizi o technice – zvláště o traktorech, které byly a jsou nejen v zemědělství nenahraditelnými pomocníky," řekl Miroslav Jandečka, starosta Zahořan, pod něž Sedlice spadají.

Ačkoliv Traktoriádu provázelo nevlídné počasí, organizátoři byli s účastí na trati spokojení.

„Přijelo 44 účastníků, což je podle mě velmi pěkné. Nejsou zde jen místní, s veterány přijeli i lidé s okolních obcí," řekl Pavel Gruber.