Upozorňovat na situace, kdy se lidem děje příkoří, nebo psát o těžkých lidských osudech a dát veřejnosti vědět, jak může pomoci. To je jeden z úkolů Deníku, který se snažíme plnit po celý rok, ne jen před Vánoci.

Jen letos jsme mimo jiné psali o čtyřletém Kubíkovi z Klatovska, jemuž lékaři diagnostikovali dětskou mozkovou obrnu, o dvouleté Karolínce, jež se potýká s řadou zdravotních komplikací a prodělala již sedm operací hlavičky, tříleté Aničce, které v lednu lékaři diagnostikovali zhoubný nádor ledviny, pětiletém Adámkovi, jehož trápí zákeřná spinální muskulární atrofie, či o trochu starší Elišce, která trpí nevyléčitelnou nemocí tzv. slaných dětí, cystickou fibrózou. Ta způsobuje neustálé zahleňování plic. Eliška potřebuje přístroj, který vibracemi podporuje vykašlávání. Jeho pořízení je velmi nákladné, stojí bezmála 180 tisíc korun, a rodina si tak velký finanční výdaj nemůže dovolit. V Klatovech se proto konal charitativní běh, který měl i díky Deníku velkou účast, a podařilo se získat velmi slušnou částku.

Karolína s maminkou Petrou z Nýrska.
Ve dvou letech má za sebou sedm operací hlavičky
Anička Dudová.
Tříleté Aničce našli nádor, pomáhají jí Dobří andělé
Eliška Šefcová, pro kterou se běží Po čertech dobrej chariťák pro Elišku.
Vyběhali Elišce na nový přístroj 129 tisíc korun

V únoru jsme vydali příběh malého Kubíka z Vránova na Domažlicku, jehož provázejí vážné zdravotní komplikace poškození tkáně mozkových komor, epilepsie, dětská mozková obrna a poškození zraku. Díky zveřejnění transparentního účtu mohli čtenáři Kubíkovi pomáhat a přidala se i další pomoc od měst a spolků. „Slova díků patří všem, kteří pomáhají naší rodině dopřát Kubíkovi plnohodnotnou léčbu,“ řekl tatínek Tomáš.

Kubík. Chlapec od narození bojuje s vážnými zdravotními komplikacemi.
Na Kubíkovu léčbu přispěla města i fotbalové týmy

Celý region napjatě sleduje i osudy popálené šestileté Natálky z Rokycanska. Děvčátko na sklonku prázdnin utrpělo vážná zranění při chemickém pokusu na příměstském táboře. Natálka nyní prodělala další operaci a ukazuje, jak statečná je bojovnice. Péče o popálené děvčátko je však pro rodinu časově, fyzicky, psychicky i finančně velmi náročná.

Lidé z okresu jsou s Natálkou solidární...
Natálka je úžasná bojovnice

JSME NA VAŠÍ STRANĚ

Na straně našich čtenářů stojíme i v dalších případech. Pečlivě jsme například sledovali vývoj kolem střelnice v Chotěšově na Plzeňsku. Podle místních z ní přes deset let létaly projektily do domů a zahrad . Vše vyvrcholilo letos v květnu, kdy projektil zranil na noze místní lékařku, která pobývala s vnukem na zahradě. I díky zájmu médií vydala policie příkaz k pozastavení provozu střelnice. (kk, mik, kůt)