Pod záštitou města Domažlice se včera dopoledne uskutečnila na prostranství pod Škarmanem akce s názvem Den s Integrovaným záchranným systémem. Jedná se o pravidelnou akci, při níž se v červnu představují veřejnosti složky Integrovaného záchranného systému.


Na prostorném parkovišti U Všech svatých v Domažlicích byl připraven bohatý program. I letos zde byla zřízena stanoviště, kde ukazovala svoji techniku a vybavení dopravní, pořádková a městská policie i hasiči.
„Líbí se mi to policejní auto a hlavně jeho houkačka,“ nechal se slyšet Filip Kvítek z domažlické mateřinky.
Děti si mimo jiné mohly vyzkoušet střelbu z laserové zbraně či navštívit stánek věnovaný prevenci kriminality.
„Moc se nám tu líbí, nejvíce tyhle pistole a policejní obušek,“ prozradili nám své dojmy Milan Jarolímek ze Kdyně a Jakub Řehák z Bořic.
Stejně jako v minulých letech byl přivezen trenažér, na kterém si příchozí mohli na vlastní kůži vyzkoušet, jak vypadá ´náraz v automobilu´ při dvacetikilometrové rychlosti.


Během dopoledne se uskutečnila také postupová soutěž Malý záchranář. Do té zapojilo týmy deset základních škol domažlického okresu, a to z Bělé nad Radbuzou, Blížejova, obou domažlických škol, Klenčí, Kdyně, Holýšova, Hostouně, Horšovského Týna a Mrákova.


„Soutěž Malý záchranář má za úkol praktickou formou přiblížit dětem tématiku ´Ochrana člověka za mimořádných událostí´, kterou děti probírají ve škole. Soutěží čtyřčlenná družstva, ve kterých jsou vždy dva žáci z I. a dva žáci ze II. stupně základní školy,“ vysvětlila krajská mluvčí profesionálních hasičů Alena Marešová. Školáci proto plnili různé úkoly, které prověřovaly jejich vědomosti o existenci a využití tísňových telefonních linek, evakuaci obyvatelstva, museli si také poradit s poskytnutím první pomocí.


Vyhlášení výsledků a předání cen se zúčastnil starosta Domažlic Miroslav Mach.
„Myslím si, že se letos Den s Integrovaným záchranným systémem opět vydařil. Škoda jen, že nám více nepřálo počasí,“ uvedl starosta Mach.


Do krajského kola se probojovala dvě nejlepší družstva Malých záchranářů z celkových deseti. Zástupci bělské školy nasbírali během soutěže 57,5 bodu a stali se vítězi.
„Do krajského kola spolu s nimi postupují Mrákovští, kteří byli jen o půl druhého bodu horší,“ řekl nám za pořadatele z HZS Domažlice Jiří Groll. Na třetím, ale už nepostupovém místě, skončila s 55 body skupinka z Masarykovy školy Klenčí pod Čerchovem.


„Jsme velmi rádi, že se nám akce vydařila podle našich představ a že nám alespoň částečně přálo počasí,“ řekli shodně Deníku ředitel domažlického územního odboru Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Václav Petržík i vedoucí domažlické dopravní služby Policie ČR Miroslav Poslední.
Místostarosta Domažlic Pavel Wolf k akci uvedl: „Den se záchranáři se mi velice líbí, určitě má smysl, a jsem rád, že se ho mohu zúčastnit.“


Krátce po poledni nastal ´zlatý hřeb programu´. Stejně jako v minulých letech přilétl vrtulník Letecké záchranné služby z Líní, který si mohli zájemci prohlédnout. A v tu chvíli možnosti využili nejen děti, ale do vrtulníku se stejně tak jako školáci zatoužili podívat mnozí dospělí.