Děti se dozvěděly zajímavosti o poskytování první pomoci, seznámily se s prací zdravotníků či hasičů, s riziky úrazů v letních měsících a měly možnost soutěžit o tašky s dárky. Ve školních a školkových skupinách i jednotlivě přišlo na 800 dětí a téměř dvě stovky učitelů, vychovatelů i rodičů.

„Akce splnila naše neskromná přání. Kartičky k zapisování soutěžních aktivit a úkolů si vyzvedlo 724 dětí a rozdali jsme i menším dětem, které ještě nemohly soutěžit, téměř 800 tašek. Díky sponzorům v nich byly například fixy, omalovánky, drobné hračky a také nějaká ta sladkost,“ říká ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.

Akce byla zaměřena, jak jinak, na zdraví dětí a prevenci. „Chtěli jsme představit nemocnici trochu v jiné podobě a ukázat, že lékaři i sestřičky jsou na jejich straně a mají vždy snahu jim pomoci. Hlavně malé děti mají totiž obvykle trochu strach ze zdravotníků a obecně bílých plášťů,“ vysvětluje hlavní sestra Jana Boučková. Dále se děti dozvěděly o nejčastějších letních dětských úrazech a jak v případě nutnosti zavolat pomoc nebo poskytnou první ošetření. Řadu věcí si mohly i samy vyzkoušet.
Ukázky předvedly i přizvané složky integrovaného záchranného systému. Policie a domažlická městská policie představily brýle simulující opilost a užití drog nebo práci policejního psa a přijel i policejní sportovní vůz BMW i8 pro zásahy na českých dálnicích. Ukázky a techniku nachystali i zdravotničtí záchranáři, dobrovolní hasiči včetně mladých Soptíků, soutěže probíhaly na stanovištích BESIPu a RodeoSportu.

Pro všechny bylo k dispozici ovoce, mléčné výrobky a nápoje. Přípravu a akci zajišťovalo 74 osob a různou formou podpory pomohlo 38 sponzorů. „Všem nesmírně děkujeme a těšíme se, že třeba i s jejich pomocí někdy podobnou akcii opět zopakujeme,“ dodal Hubáček.

Karel Fait, Josef Babor

Řidička sjela mimo komunikaci, narazila do reklamního sloupu, dvou plotů a přejela dvě zahrady.
Řidička usnula za volantem