VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dělám si legraci z toho, koho mám rád

Domažlice /ROZHOVOR/ -Citát MUDr. Vladimíra Böhma (1906 – 1985) uvozuje rozhovor s jeho dcerou Blankou.

14.5.2011
SDÍLEJ:

MUDr. Vladimír BöhmFoto: archiv rodiny

Letos uplyne 105 let od narození známého domažlického doktora MUDr. Vladimíra Böhma, rodáka ze Kdyně, který se v roce 1917 přestěhoval s rodiči do Domažlic. Byl nejen zkušeným lékařem, ale i výborným fotografem, grafikem. Dodnes kolují mezi lidmi historky o tom, jak pomáhal lidem od fyzických problémů, ale i ´blbých´ nálad, psychických bolístek. „Bémáček“ byl člověk, který měl lidi rád a ti ho milovali. I on však nebyl uchráněn životních nástrah a nepřízni osudu.
Domluvili jsme si schůzku s jeho dcerou Blankou Wilknerovou a v jejich domě v Hradské ulici v Domažlicích společně na pana doktora zavzpomínali.

Druhá světová válka a následně poválečně období znamenalo pro mladého lékaře těžké životní zkoušky. Jak vy na ně po létech vzpomínáte?
V březnu 1940 byl otec zatčen a uvězněn v koncentračním táboře Flossenbürg. Měl velké štěstí, že se vrátil ještě před koncem války v roce 1942. Já jsem se narodila v r. 1943 a osobně jsem tedy tyto těžké chvíle neprožila. Vím, že nebyl z Domažlic sám, koho poznamenaly události kolem Smutka a otce ještě jeho skautské aktivity a přímá povaha. Co jsem již ale vnímala, byl podzim roku 1951 – domovní prohlídka, opět vězení a 2 roky pobytu na Borech jako politický vězeň. Po amnestii prezidenta Zápotockého v r. 1953 si odseděl „jen“ něco přes rok. Když se k této jeho životní etapě vracím, stále více si uvědomuji, jak musel být otec silný, pevný. Doma o tom nechtěl mluvit a snažil se žít dál – naplno. Jen to srdíčko, které mu pak ve stáří často selhávalo, bylo nevratně poznamenáno.
Jak pokračoval život otce po návratu z borského vězení?
Nastoupil jako doktor do ordinace Okresního ústavu národního zdraví v Domažlicích (OÚNZ) a až do odchodu do důchodu v roce 1973 působil jako praktický, poradenský, obvodní, závodní a posudkový lékař. Jeho humor a nadhled byl pro nás osvobozující, přinášel nám víru v sebe.
Vzpomínáte si na některé jeho veselé příhody, průpovídky, legrácky?
Vzpomínám, jak nám lepil mrtvé mouchy na okna. Známý byl jeho slogan: „Až Vás jednou chytnou revma, navštivte doktora Böhma.“ Babičce, která často přicházela do ordinace s bolestí hlavy, poradil natírat ji setřenou rosou z devíti hrobů. Sledoval ji nad ránem na hřbitově. Opravdu přišla a poté v ordinaci otci moc děkovala, že má po bolestech. Pro mého manžela, který sbíral různé odznaky, využil nástěnku na chodbě OÚNZ s inzerátem: „Sbírám odznaky velké i malé.“ Byl prostě veselá kopa. Jeho krédo bylo: „Dělám si legraci z toho, koho mám rád.“
Jak pojímal medicínu? Byl výborný diagnostik, psycholog.
Doma jsme o doktořině hovořili velmi málo. Myslím však, že se na každého člověka díval komplexně. Nezaměřoval se jen na vlastní projevy nemoci, ale hledal příčiny ve fungování celého těla. Pracoval vlastně již tehdy s psychikou člověka. Nezatracoval ani báby bylinkářky, léčitele. Radil se i s nimi. Medicínu zřejmě nepojímal jako dogma, ale přibližoval ji k člověku, přírodě.
Vzpomeňte prosím otcovu velkou zálibu ve fotografování, grafice.
Byl to opravdu jeho velký koníček, láska. Již na studiích medicíny v Praze ho požádal Jan Werich, aby udělal hereckému souboru Osvobozeného divadla sérii fotografií z revue Panoptikum. Po válce fotografoval nejraději domažlické motivy. Známé jsou jeho záběry Chodského hradu, brány, věže… Vždy v pozadí s nutnými mraky, na které trpělivě čekal. Jeho fotografie visely v OÚNZ a byly vystaveny na dvou velkých výstavách v objektu kláštera. Tu druhou, rok po otcově smrti, navštívila řada významných osobností kulturního života jako například malířka Jiřincová, Kratochvíl, Vrbová. Slavnostní projev při zahájení přednesl spisovatel Nepil. Pro grafickou práci používal zpočátku dřevoryt, později byl tisk prováděn ze zinkografických štočků. Osvojil si i techniku rytí do asfaltových desek podobnou litografii. Námětem grafických prací byly jeho fotografie staré domažlické architektury. Pro své potěšení rád i maloval převážně akvarely.
Žijete s rodinou v Praze. Jezdíte ráda do Domažlic, míst svého mládí?
Jezdím velmi ráda. Nyní v důchodu i na několik týdnů. Dům po rodičích v Hradské ulici využíváme k letnímu pobytu. Mám zde hodně přátel, rádi pohovoříme, zavzpomínáme. Domažlice jsou krásné.

Autor:Karel Frait

14.5.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 27 000 Kč

Svářeči svářeč. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 27000 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: . Pracoviště: Konstruktpol s.r.o. - sídlo, 346 01 Horšovský Týn. Informace: Pavla Jiránková Rynešová, +420 724 973 683.

Technika a elektrotechnika - Technika a elektrotechnika Strojní inženýr 25 000 Kč

Strojní inženýři kontroly a řízení kvality Specialista kontroly a řízení kvality ve strojírenství. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedoucí oddělení kvality v provozovně. , PROFIL UCHAZEČE:, *SŠ/VŠ technického směru , *praxi v oboru kvality (strojírenství), , *zkušenosti z automobilového průmyslu výhodou,, *komunikativní znalost NJ či AJ výhodou,, *samostatný a aktivní přístup k plnění úkolů,, *znalost práce na PC,, *zkušenosti s vedením týmu, *trestní bezúhonnost. , , NABÍZÍME: , *příspěvek na stravování, , *velmi dobré platové podmínky, , *prémie, , *možnost řešení dojíždění, , Životopisy posílejte e-mailem na uvedenou adresu. , TĚŠÍME SE NA VÁS!. Pracoviště: Stauner palet s.r.o., 345 01 Mrákov. Informace: Romana Malá, +420 775 870 018.

Výroba - Výroba Obsluha strojů 17 000 Kč

Obsluha strojů a zařízení na zpracování dřeva a výrobu papíru Dělník v dřevovýrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Hála wood group s.r.o., 345 33 Trhanov. Informace: Petra Štrinclová, +420 608 956 738.

Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Ostatní specialisté a 26 570 Kč

Řídící pracovníci na základních školách ředitel/ka Základní školy a mateřské školy Meclov, příspěvkové organizace. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26570 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Kvalifikační předpoklady uchazeče:, Vzdělání a pedagogická praxe podle zákona č. 563/2004 Sb., o pedagogických pracovnících a o změně , některých zákonů, ve znění pozdějších předpisů, délka praxe ke dni podání přihlášky 4 roky, organizační a řídící schopnosti, znalost školské legislativy a souvisejících předpisů, občanská a morální bezúhonnost, dobrý zdravotní stav. Jmenování na vedoucí pracovní místo je na období 6 let., Nástupní plat 26 570,-Kč - 33 930,-Kč (platové zařazení je dle nařízení vlády č. 564/2006 Sb. ve znění pozdějších předpisů ve 12. platové třídě platové tabulky č. 5.) , možnost osobního ohodnocení a příplatků. Plat záleží na dosaženém vzdělání a délce praxe., Obsahové náležitosti přihlášky:, Přihláška - jméno, příjmení, titul, datum a místo narození, místo trvalého pobytu, kontakt, datum a podpis (vhodné uvést e-mail, ID datové schránky, mobil)., Úředně ověřené kopie dokladů o nejvyšším dosaženém vzdělání (diplom a vysvědčení o státní závěrečné zkoušce)., Doklad o celkovém průběhu zaměstnání rozhodném pro výkon pracovního místa ředitele/ky, v souladu s § 5 zákona č. 563/2004 Sb. potvrzený posledním zaměstnavatelem a doklad o délce pedagogické praxe., Životopis psaný vlastní rukou, Návrh koncepce dalšího rozvoje Základní školy a mateřské školy Meclov, příspěvkové organizace (maximální rozsah 5 stran strojopisu formátu A4)., Výpis z Rejstříku trestů (ne starší 3 měsíců) nebo doklad o jeho vyžádání., Čestné prohlášení podle § 4 odst. 3 zákona 451/11991 Sb., ve znění pozdějších předpisů., Lékařské potvrzení o zdravotní způsobilosti uchazeče k výkonu vedoucí funkce (ne starší 2 měsíců)., Písemný souhlas se zpracováním osobních údajů pro účely tohoto konkurzního řízení., , Předpokládaný termín nástupu: 1. 8. 2018 , , Písemné přihlášky do konkurzu doručte nejpozději do 10. 4. 2018 do 13.00 hodin v obálkách označených "KONKURZ ZŠ a MŠ Meclov - NEOTVÍRAT" na adresu:, Obec Meclov , Meclov 137, 345 21 Meclov , Případné dotazy na tel. 602972553.. Pracoviště: Obec meclov - zš a mš, 345 21 Meclov. Informace: Pavlína Kaufnerová, +420 379 428 822,602 972 553.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Rozbité čelní sklo. Ilustrační foto.

Kamion sejmul druhý kamion kusem ledu

Vlk v návštěvnickém centru NP Šumava v Srní.

NP Šumava bude střílet méně jelenů, nechá je vlkům

Kraj podpoří vesnické prodejny, obcím rozdělí tři miliony korun

Plzeňský kraj – Dotace lze získat pro klasické i pojízdné obchody.

Muž si v Bělé o víkendu nakradl desítky kil propanbutanu

Bělá nad Radbuzou – Trestní řízení z podezření spáchání trestného činu krádeže zahájilo 16. březba poběžovické oddělení.

Muži hrozí trest za řízení pod vlivem drog až tři roky

Domažlice – Muž počátkem března způsobil krátce po obědě dopravní nehodu, ovšem pod vlivem návykových látek, jejichž přítomnost potvrdil rozbor tělních tekutin.

Řidič bez řidičáku utekl od nehody

Poběžovice – K nehodě došlo v sobotu 17. března krátce před 4. hodinou ranní v Masarykově ulici v Poběžovicích. Dvaadvacetiletý muž, který není držitelem řidičského oprávnění, řídil v obci od základní školy směrem k vlakovému nádraží osobní automobil značky Peugeot 306.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT