Před šestou se oni i další přítomní dočkali. „Současní vojáci americké armády z jednotky v německém Vilsecku považují padlé na Domažlicku za své. V naší republice se zúčastní výhradně oslav v Hostouni a Bělé nad Radbuzou. Američané ctí své padlé ve všech válečných konfliktech a váží si pozornosti a úcty, jakou věnujeme památce jejich předchůdců, kteří při osvobozování Evropy obětovali své životy," zmínil bělský starosta Libor Picka.

Více než dvě desítky amerických vojáků a další hosté byli nejprve odpoledne přijati na hostouňské radnici, poté následovalo položení kytic u hostouňského statku a na Růžově. Na konci dubna 1945 došlo v této oblasti ke střetu amerických a německých vojáků.

Američané připravovali pod názvem Operace kovboj v Hostouni přesun 150 osvobozených válečných zajatců a převedení 1200 koní, které zde Němci shromáždili z celé Evropy.

Při průjezdu Růžovem 30. dubna 1945 Němci napadli vůz Američanů, těm přijelo na pomoc několik obrněných transportérů a rozpoutala se pětihodinová přestřelka. Na místě padl svobodník Raymond E. Manz, na následky zranění druhý den zemřel v nemocnici v Německu technik Owen W. Sutton.

„Úspěch tehdejší operace by nebyl možný bez odvahy a oběti těchto dvou vojáků," zdůraznil na bělské slavnosti plukovník Douglas A. Sims. A právě i muži z jeho jednotky nasazují v současnosti své životy v ožehavých oblastech. Za několik měsíců budou opět nasazeni v Afghánistánu.

„Život je životem jen ve svobodě. Tuto svobodu nám přinesli právě američtí vojáci v roce 1945. Patří jim za to díky," uvedl starosta Picka.

Oslavy osvobození Bělska americkou armádou se poprvé konaly 28. dubna 2006. Po téměř ročním pátrání amerického vojenského historika Patricka Biddyho, českého historika Richarda Prause a Military Car Clubu Plzeň se podařilo zjistit podrobnosti o příběhu, který se zde udál, a rovněž jména padlých vojáků. Na náměstí v Bělé  byl poté vystavěn památník se jmény hrdinů.