Jedenatřicetiletý Otakar Matěk z Horšovského Týna má neobvyklého koníčka – jako fakír chodí po skle, opaluje se ohněm a lehá na lůžko z hřebů.

„Ze začátku bylo asi nejtěžší přesvědčit hlavu, že to jde. A hlavně ty pokusy byly dost bolestivé, nebylo se od koho učit,“ vzpomíná Matěk, který se orientálnímu umění věnuje přibližně od svých devatenácti let. S fakírskými kousky začal v době, kdy se věnoval historickému šermu, se kterým před šesti lety skončil.

V repertoáru horšovskotýnského fakíra najdeme ležení na fakírském lůžku pokrytém hřebíky, chození po skleněných střepech, ležení ve střepech. Otakar Matěk si také rozbíjí cihly na vlastním hrudníku, opaluje si své tělo plameny. Oheň rovněž plive a polyká.

„V budoucnu bych do svého repertoáru ještě rád zařadil například polykání nožů a drobná kouzla a kejkle,“ poznamenává Matěk s tím, že právě polykání nožů je společně s opalováním ohněm asi nejnáročnějším kouskem.

„Podstatou ovládnutí tohoto umění je myšlenka,“ vysvětluje fakír. „Bolest dovedu krátkodobě docela slušně potlačit, je to všechno o té myšlence,“ dodává s tím, že na předvádění svých kousků už trénovat nemusí, ale bez určitých příprav se žádné vystoupení samozřejmě neobejde. „To by asi pak pro diváka nebylo moc zábavné.“

A co si o fakírově neobvyklém koníčku myslí jeho rodina?

„Moje paní mi fandí a podporuje mě, zato tříletá dcera pláče,“ tvrdí fakír.

Otakar Matěk vystupuje především pro děti a své přátele. „Nevystupuji ale moc často, za poslední čtyři roky jsem měl asi jen dvě vystoupení. Letos ještě dvě akce a dost,“ říká fakír, jehož kousky naposledy obdivovalo obecenstvo v Křenovech, kde se konalo výročí založení tamního minimuzea vah.

Horšovskotýnský fakír Otakar Matěk vystoupí ještě v září v Klatovech, ale již zítra, v sobotu 25. června, se předvede od 16 hodin na dětském dni v Horšovském Týně, který pořádají tamní Sbor dobrovolných hasičů u hasičské zbrojnice.