O vaše peněženky mají zájem cizí lidé. Pokud se nechcete stát obětí kapesního zloděje, měli byste se naučit být obezřetní.

S kabelkou ledabyle hozenou přes rameno se po domažlickém náměstí ve středu prochází desítky žen. Mnohé ji zapomenou při nákupech zavřít a nechávají tak na odiv její obsah. To nahrává zlodějům. „Domažlické obvodní oddělení kvůli tomu ve středu posiluje hlídky,“ prozradila tisková mluvčí domažlických policistů Jaroslava Roubalová s tím, že v prvních pěti měsících řešili policisté po celém okrese třiadvacet případů drobných krádeží. „Jednalo se často o odcizení kabelky přímo z ramene, mobilu z pouzdra nebo peněženky z kapsy. Kradlo se přitom nejen v Domažlicích, ale například také v Holýšově, Staňkově a Poběžovicích. V poslední době sice větší nárůst takových případů nezaznamenáváme, ale přesto se i nadále hodně věnujeme prevenci.“ Do ochrany majetku lidí se zapojují i dopravní policisté a kolegové z cizinecké a pohraniční policie. „Ti kontrolují cizí státní příslušníky. Do města posíláme i psovoda,“ dodala Roubalová.

Samotná krádež bývá blesková, předem pečlivě nacvičená akce. „Slyšela jsem dokonce, že existují bandy zlodějů, které cestují po celé republice. Jeden den prostě někam přijedou, nakradou si, co můžou, a pokračují jinam,“ uvedla Jana H. z Domažlic. Kapsáři navíc kradou tak nepozorovaně, že se okradený o chybějících dokladech nebo peněžence často dozví až mnohem později a na zcela jiném místě, než kde ke krádeži došlo. O pachateli a jeho popisu nemá obvykle ani potuchy. „Nabádáme proto občany, aby neváhali pomoci okrádaným, pokud se stanou svědky krádeže. Například podáním svědectví na policii,“ poznamenala Roubalová.

Městská policie v Domažlicích na středy také pravidelně posiluje počet sloužících strážníků. „Je to ale hlavně kvůli tomu, abychom zabránili komplikacím v dopravě,“ uvedl strážník Karel Simkovič s tím, že dohlédnout je třeba i na úklid náměstí po skončení trhů.