Každý měsíc se v Domažlicích v budově zdravotní školy konají dobrovolné odběry krve. Nezištného darování nejcennější tekutiny se přitom při každém odběrů zúčastní až čtyřicet dobrovolníků.

„Je překvapivé a potěšující, že dobrovolných dárců krve v posledních letech vůbec neubývá," uvedla ředitelka Oblastního spolku Českého červeného kříže Domažlice Jana Hořeňovská. „Naopak – při každém odběru se vždy objeví nějací prvodárci, alespoň dva nebo tři," dodává.

Jde nejčastěji o studenty gymnázia a zdravotní školy, kteří se tomuto tématu věnují při vyučování.

„Opravdu mě mile překvapila propagace dárcovství na těchto školách. Často studenty vede nejprve zvědavost. Jednou si to vyzkouší na škole a za tři měsíce se u nás na odběru objeví znovu," vysvětlila Hořeňovská.

Minimální časový interval mezi jednotlivými odběry je u mužů dva a u žen tři měsíce.

Každé tři měsíce bezpříspěvkově darují krev i lidé v odběrových místech v Horšovském Týně, Bělé, Klenčí, Poběžovicích a Staňkově. Ředitelka oblastního Červeného kříže si pochvaluje hlavně obyvatele Bělé nad Radbuzou, kde chodí na odběry celé rodiny.

„V Bělé je dárcovství krve rodinnou tradicí. Když dítě dárců krve dosáhne 18 let, přivedou ho rodiče na odběr s sebou," popsala Hořeňovská. V Bělé svoji krev daruje vždy kolem 80 lidí.

Dárci si přitom cestu k dalšímu odběru vždy najdou sami a není nutné je 'uhánět'.

„Dárcům vždy prostě jen dáme plán odběrů na příští rok. Najít si ho mohou na našich webových stránkách a občas nám i sami zavolají, kdy je další odběr. Nemusíme jim nic připomínat," pochvaluje si Hořeňovská.

Zdeněk Soukup z Ostromeče absolvoval již dvě stovky bezpříspěvkových odběrů krve (dřívější odběry měl placené) a při úterním oceňování dárců krve na horšovskotýnské radnici vyjádřil lítost nad tím, že dobrovolné dárcovství krve, často vedoucí k i záchraně životů, není možná oceněné tak, jak by mělo. Připomenul jednoho zasloužilého dárce, o kterém se dozvěděl, když byl Livií Klausovou pozván na Pražský hrad.

„Ten člověk má na kontě už přes pět set odběrů krve a byl navržen na státní vyznamenání. Mrzí mě, že neprošel, na rozdíl od hudebníků, herců, podnikatelů a podobně," tvrdí Soukup. „Někdy si říkám, co by se asi stalo, kdybychom všichni přestali darovat krev třeba jen na měsíc?" ptá se dárce. Dodává však: „Ale co, ať si do nás klidně kopou, stejně krev budeme dávat dál."

Kdy je třeba krve?

– při těžkých úrazech
– při řadě operačních výkonů
– při léčbě otrav
– při léčbě lidí se selháním ledvin
– při zhoubném onemocnění krve
– při výrobě léků pro nemocné s poruchami srážlivosti krve, pro léčbu poruch obranyschopnosti, při léčbě popálenin atd.
Každý člověk ve svém životě spotřebuje průměrně 4 krevní transfuze a 12 preparátů, které se z krve vyrábí. Průměrný člověk má v těle 4 až 5 litrů krve.

Kdo se může stát dárcem krve?

– osoba starší 18 let do věku 65 let při váze minimálně 50 kg, která netrpí žádnou vážnější alergií
– osoba, která neprodělala zánět jater nebo jiné jaterní onemocnění, neměla toxolazmozu, netrpí onemocněním srdce a cév, vážným kožním onemocněním, neprodělala malárii ani jinou tropickou nemoc
– neprodělala pohlavní nemoc – kapavka, syfylis, neprodělala TBC, netrpí vředovou chorobou žaludku ani onemocněním žlučníku či slinivky
– neměla tyfus, paratyfus, netrpí zvýšenou krvácivostí, netrpí revmatickým onemocněním, epilepsií, roztroušenou sklerózou
– neprodělala transplantaci orgánů
– není alkoholik
– není HIV pozitivní ani nepatří do rizikové skupiny (promiskuitní život, nitrožilní narkoman, homosexuál)
– v letech 1980 – 1996 nebyla déle než půl roku v Anglii či Francii
– dále musí být právě zdravá, v posledním půl roce bez operace či kontaktu s infekční chorobou, v posledním měsíci neužívala antibiotika, v posledním týdnu nebyl trhán zub, u žen právě bez menses, od posledního porodu nejméně půl roku, v posledních hodinách nejedla tučné jídlo.
– Vhodnost dárce se posuzuje vždy individuálně na základě lékařského vyšetření a výsledků laboratorních testů.

Jak se stát dárcem

– přijít na odběrové místo
– vyplnit dotazník
– udělit informovaný souhlas
– absolvovat základní vyšetření a vyšetření lékařem
– nechodit na odběr nalačno, dostatečně pít
– po odběru odpočívat a občerstvit se

ČČK Domažlice

Oblastní spolek Českého červeného kříže Domažlice sídlí v prvním patře Sportovní haly TJ Jiskra ve Fügnerově ulici.
Telefon 379 722 514
e-mail: oscckdo@seznam.cz nebo domazlice@cervenykriz.eu

Oceňování dárců

– Krůpěj krve za první odběr
– Bronzová medaile Prof. Dr. Janského za 10 odběrů
– Stříbrná medaile za 20 odběrů
– Zlatá medaile za 40 odběrů
– Zlatý kříž ČČK 3.třídy za 80 odběrů
– Zlatý kříž ČČK 2.třídy za 120 odběrů
– Zlatý kříž ČČK 1. třídy za 160 odběrů