„Není třeba dlouze hovořit o tom, že krev je tou nejcennější tekutinou. Lidé často berou za samozřejmost, že je pro ně krev kdykoli k dispozici a že je jí dostatek, ale tak to není," prohlásil starosta Horšovského Týna Josef Holeček s tím, že až ten, kdo se dostane do skutečně mezní situace či do ohrožení života, pak dokáže ocenit, jak je dárcovství krve důležité.

Gratulace, oficiální ocenění a drobné dárky přijali přítomní dárci z rukou starosty města, místostarosty Luďka Thomayera a zástupkyň Oblastního spolku Českého červeného kříže Domažlice.

Horšovskotýnští tentokrát ocenili deset dárců bronzovou medailí prof. MUDr. Jana Janského, sedm dárců medailí stříbrnou a dva dárce medailí zlatou. Dva lidé také získali Zlatý kříž 3. třídy.

Opomenuti však nezůstali ani dárci, kteří mají na kontě 50,60,70 a 90 odběrů. Ti sice nemají na žádné oficiální ocenění nárok, stalo se ale již tradicí, že si i oni zaslouží alespoň poděkování a dárek.

Jako poslední sklidil potlesk osazenstva obřadní síně Zdeněk Soukup z Ostromeče, který přijal gratulace za úctyhodné dvě stovky dobrovolných, bezpříspěvkových odběrů krve.

Čtyřiašedesátiletý Soukup začal darovat krev už v 18 letech, kdy ho pro tuto činnost zlákala mladá agitátorka u odvodu. První odběry měl placené a utržené peníze tehdy používal k nákupu svých oblíbených gramodesek. Později začal s bezpříspěvkovými odběry, daroval plazmu i krevní destičky.

„Vloni jsem byl pozván na Pražský hrad a musím říct, že mě to moc potěšilo. Livie Klausová je moc příjemná dáma, nám všem pozvaným dárcům napsala jmenovité věnování, dostali jsme knihu o Pražském hradě a vůbec celý program tam byl moc zajímavý," přiblížil Soukup.

Na závěr setkání v Horšovském Týně bylo pro dárce připraveno menší pohoštění a samozřejmě nechyběl ani tradiční přípitek červeným vínem.

Držitelé medaile prof. Jana Janského

Bronzová medaile (10 odběrů): Petr Bukovský, Miroslav Doubek, Michal Janoušek, Jiří Maroušek, Soňa Matoušková, Marie Radová st., Marie Radová ml., René Souček, Lenka Vaňková, Alice Žáčková

Stříbrná medaile (20 odběrů): Tomáš Faukner, Jitka Fejtová, Vlastimil Hojda, Václav Hruška, Markéta Hupáková, Jitka Ledvinová, Pavel Němec

Zlatá medaile (40 odběrů): Pavel Fiala, Jiří Vaněk

Zlatý Kříž 3. třídy (80 odběrů): Ludmila Jandíková, Václav Mašát

Další ocenění: 50 odběrů: Jitka Johánková. 60 odběrů: Václav Hrach, Miroslava Kopejtková, Ladislav Richter, Ladislav Walter. 70 odběrů: Miroslav Horáček, Alena Walterová. 90 odběrů: Miloslav Hupák. 200 odběrů: Zdeněk Soukup.