Odběrovým dnem v Domažlické nemocnici zůstává úterý. Nově se ale odebírá již od 6.30 hodin a poslední odběr končí v 10.30 hodin. Denně tak může být odebráno až 25 zájemců. Očekává se, že počet letos odebraných dárců vzroste oproti loňsku na dvojnásobek.

Odběrové místo v Domažlické nemocnici vzniklo loni v dubnu. Převzalo postupně dárce, kteří chodili na výjezdové odběry. Začínalo se s kapacitou deseti odběrů, která se do konce roku zvýšila na 20. Vloni tak bylo v Domažlické nemocnici provedeno 402 odběrů. „Krev od našich dárců posíláme do Klatovské nemocnice, kde ji zpracují pro konečné medicínské využití, a vrací se k nám zpět pro naše pacienty. Využití je různé, například při plánovaných nebo akutních operacích, při krvácivých stavech nebo při léčbě hematologických pacientů,“ říká ředitel Domažlické nemocnice Petr Hubáček.

Aiša si užívá nového domova v rodině Jany Karbanové z Horšovského Týna. V rodině už je navíc adoptovaný Buddy, takže má skvělého parťáka.
Aiša strávila v útulku 1198 dní. Nového domova se nakonec dočkala

„Všem, kteří k nám pravidelně chodí nebo se nově stali dárci krve, proto děkujeme. A aby nezůstalo jen u slov, zavádíme od dubna společně s transfuzním pracovištěm Klatovské nemocnice benefitní program odměn pro všechny současné i nové dárce. Budeme moc rádi, pokud se základna našich pravidelných dárců bude dál zvětšovat,“ dodal ředitel.

Nemocnice chce tak oslovit primárně prvodárce, kterých není nikdy dost. „Aby se někdo stal opakovaným dárcem, je nejdůležitější udělat ten první krok - poprvé přijít a zjistit, co dárcovství obnáší a jak takový odběr probíhá. Proto chceme drobnými dárky primárně motivovat nové zájemce. Ti pak zpravidla zjistí, že být dárcem není vůbec nic složitého, a v naprosté většině začnou chodit opakovaně,“ popisuje vedoucí lékařka klatovské transfuzky Kateřina Nováčková. „Samozřejmě jsou pro nás ale důležití také dlouholetí opakovaní dárci. Odměny se proto týkají i jich, pokud dosáhnou v roce určitý počet odběrů,“ dodává lékařka.

Nová šlapadla na Babylonu.
Rada jednala o Babylonu, řešilo se vstupné i pronájem kabin. Budou i novinky

Benefitní program bude platit i v dalších letech. Každý rok se bude obměňovat, ale zároveň se může během roku i doplňovat. Prvodárci se mohou těšit na triko, batůžek, termohrnek a poukázku, pravidelní dárci na obdobné benefity. Nechybí ani benefity pro všechny dárce a mezi speciální patří ale také například sleva na hudební festivaly Chodrockfest a Pekelný ostrov.