Konkrétní výměr daně z nemovitosti však každému majiteli zašle finanční úřad během jarních měsíců. Zaplatit ji musí majitelé nemovitostí do konce května a nemusí podávat daňové přiznání. Pokud ale někdo koupil nemovitost v roce 2023, případně změnil účel užívání, musí do konce ledna podat daňové přiznání.

Prezident Petr Pavel v Domažlicích.
Domažličané se fotili s prezidentem, vedení města ho pozvalo na slavnosti

Daň z nemovitosti se vypočítává z několika koeficientů, které násobí základní sazbu. Ta navíc v případě budovy obytného typu, mezi které se řadí rodinný dům, bytový dům nebo obytná část zemědělské usedlosti, stoupla za metr čtvereční ze 2 korun na 3,50 Kč. Jednou z položek, kterou se základní sazba násobí, je i místní koeficient, který si obce a města určují samy. V Domažlicích tomu tak ale není, tam místní koeficient neschvalují. Následně se hodnota násobí ještě koeficientem podle velikosti obce, což je pro Domažlice koeficient 2, jelikož spadají do kategorie 10 až 25 tisíc obyvatel. „V Domažlicích je koeficient dle zákona o dani z nemovitých věcí a město ho svým koeficientem nenavyšovalo. Protože je vysoká inflace a zdražování je bohužel častým jevem, nechceme uložit další zátěž na občany,“ uvedl starosta Domažlic Stanislav Antoš.

Za což mohou být tamní obyvatelé rádi, jelikož například v sousedním Tachově mají místní koeficient 3.

Jak tedy vypočítat daň z bytu?

Byty spadající do společenství vlastníků bytových jednotek (SVJ) se násobí číslem ještě také číslem 1,22 a vznikne výsledná částka. Například majitel garsonky o velikosti 35 metrů čtverečních bude nejprve násobit hodnotou 1,22 kvůli SVJ. Další násobitel číslice bude základní sazba daně 3,50 Kč a následně koeficient podle počtu obyvatel 2 a jelikož Domažlice nemají místní koeficient, jde o konečný výsledek, čili 301 Kč.

Objekt, který má být zdemolován a na jeho místě postaven Lidl.
Povolení mají, ale na obchod Lidl Domažličané stále netrpělivě čekají

Podle stejného návodu lze takto vypočítat jakkoliv velký byt. Majitel malého bytečku o velikosti 50 metrů čtverečních za rok 2024 zaplatí 427 korun, majitel o něco prostornějšího bytu o rozloze 80 metrů čtverečních pak za své bydlení zaplatí 686 korun.

Sazba u rodinných domů se zvyšuje o 1,40 Kč za každé další nadzemní podlaží, jestliže přesahuje 2/3 (v případě obytných domů, garáží a ostatních staveb) nebo 1/3 (v případě podnikatelských budov) zastavěné přízemní plochy, čili je sazba 4,90 Kč. Naopak už se na rozdíl od bytů celkový výpočet nenásobí koeficientem 1,22 za podíl na pozemku bytové jednotky. Majitel rodinného domu s jedním nadzemním podlažím a zastavěnou plochou 140 metrů čtverečních tak zaplatí Ten uhradí 1400 Kč.

Modelový příklad pro byt 70 m2 v Domažlicích

  1. Byt 70 m2 v bytovém domě.
  2. Základ daně: 70 x 1,22 to je 85,4 zaokrouhleno na 86 m2
  3. Sazba daně: 3,50 Kč/m2 x koeficient podle počtu obyvatel 2 = 7 Kč/m2
  4. Daň = 86 x 7 = 602 Kč
  5. Doplnění o místní koeficient: Domažlice nemají
  6. Celková daň je: 602 Kč

Modelové příklady bytů v Domažlicích

  • Garsonka 35 m2 – 307 Kč
  • Byt 50 m2 – 427 Kč
  • Byt 80 m2 – 686 Kč
  • Rodinný dům s jedním nadzemním podlažím a zastavěnou plochou 140 m2 – 1400 Kč