„Už to bylo prakticky o ničem," říká starosta obce Vladimír Bufka. „V obchodě se v poslední době prodávalo víceméně pouze pečivo," dodává.

Prodejna postavená v akci Z sloužila obyvatelům Křenov průběžně už od roku 1975.

Poté, co v prodejně skončila poslední nájemkyně, se křenovští zastupitelé na nedávném zasedání vyjadřovali k budoucnosti obchodu. Společně se shodli na tom, že prodejna potravin v obci s přibližně 140 obyvateli je neudržitelná hned z několika důvěrně známých důvodů:

Většina obyvatel je soběstačná a má možnost si nakoupit ve městě nebo o to požádat někoho ze členů rodiny, ceny potravin na vesnici nemohou soupeřit s nabídkami větších řetězců a všichni provozovatelé prodejny skončili z důvodu prodělku nebo natolik nízkého zisku, že nemohl pokrýt ani provozní náklady.

„Udělali jsme v obci takové minireferendum a zjistili jsme, že většině obyvatel by zrušení obchodu nevadilo. Na nákup si snadno zajedou do okolních měst, dopravní obslužnost je výborná – autobus jezdí skoro každou půlhodinu," vysvětluje starosta.

Na větší nákupy jezdí křenovští do supermarketů v Holýšově či Domažlicích. Nová diskontní prodejna by navíc měla brzy vzniknout i pár kilometrů od Křenov, v Horšovském Týně.

Prodělky vedou ke krachu venkovských prodejen v celém regionu. Poměrně nedávno se například zavřely dveře prodejen v Pasečnici nebo ve Stráži. Obchůdky si zde jako na mnoha jiných místech začali s nadšením pronajímat vietnamští obchodníci, vydrželi však jen několik měsíců. Město Domažlice a jeho obchody s levnějším zbožím a širším sortimentem jsou totiž jen co by kamenem dohodil.

Odlišným případem je například po čtyřech letech obnovená prodejna v Semněvicích, kde v širokém okolí není možnost nákupu. Vietnamským obchodníkům se tam daří a do prodejny se sjíždějí i lidé z okolí.

O pronájem budovy křenovské prodejny projevili zájem tamní dobrovolní hasiči, kteří ji využijí k provozování spolkové činnosti.

Hasičský sbor se v Křenovech stará o veškeré kulturní a sportovní dění, vhodné zázemí mu však schází. Zastupitelé proto jednohlasně schválili záměr budovu hasičům pronajmout.

Starosta Bufka na závěr poznamenal, že obec by zároveň mohla bývalou prodejnu krátkodobě využít jako sklad během chystané rekonstrukce obecního úřadu.