„Projekt je hotový. Není špatně navržený, nicméně jsou tam určitá palčivá místa, která bychom chtěli řešit trochu jinak,“ řekl hned na úvod starosta Klenčí Jan Bozděch.

U místního muzea se například v projektu počítá s klidovou zónou a kašnou umístěné v kamenné dlažbě. Vizuálně jde o hezké zpracování. Vše má však své 'ale'. Kamenná dlažba je estetičtější, nicméně nákladnější na pořízení i údržbu. Rozhodování při obnově návsi tak je i kolem užití materiálu. Zda se bude používat dlažba či asfalt, zatím není jasné.

„Když vidíme, co a jak se na městě využívá, tak stojíme za tím, aby se v daném místě zachovalo parkoviště a kašna se přesunula poblíž úřadu městyse, kde bude lépe zapadat do kontextu náměstí,“ vysvětlil starosta s tím, že vše souvisí i s vývojem doby.

Pasování předškoláků a otevření hřiště.
V Zahořanech pasovali předškoláky, zároveň ve školce otevřeli i nové hřiště

Městys tak hodlá projekt upravit co nejrychleji, aby se stihla podat žádost o změnu stavby před dokončením. Úpravou a obnovou návsi se navíc míní řešit i některé Achillovy paty, například s parkováním.

Bota s parkováním tlačí Klenčí například v ulici vedoucí podél úřadu. „V době, kdy je frekvence provozu nejvyšší a obyvatelé chodí nejen na úřad, ale i na poštu (hned vedle úřadu, poznámka redakce), tak je situace dost neúnosná a to parkování je třeba řešit,“ podotkl starosta k tématu.

Vyřešit parkování je ale potřeba i klenečskému Robinsonu – zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc spadající pod Dětský domov Staňkov. Tam se parkuje podél objektu. Místo se tak zúží a vzniká nedostatečný prostor pro obousměrný provoz či průjezd vozidel integrovaného záchranného systému.

Ve třetí etapě se pak hodlá obnova zaměřit na prostor pod muzeem a poslední etapa pak směrem od Staré pošty ke kostelu až k roubence pana Holoubka.

Ilustrační foto.
MKS už má nového ředitele

Vše je ale o penězích a možnostech získat finanční podporu z dotačních programů.

„Otázka je i samotné přepracování projektu. Jsou to finance navíc, které by se mohly využít při rekonstrukci samotné, ale při stávající podobě projektu bychom zničili ráz návsi, což také nechceme,“ objasnil Jan Bozděch dilema, před kterým teď městys stojí.

Vedení je ale ochotno i několik let počkat. „Kdyby se povedlo získat peníze na celý projekt, ovšem pak to muselo být více než z 50 procent, tak jsem ochotný dva tři roky počkat a udělat vše najednou,“ doplnil starosta Bozděch.

O finanční podporu míní Klenčí požádat příští rok, pokud se do té doby podaří získat veškerá potřebná stanoviska a projekt bude jaksepatří připravený.