Nápad opravit zdevastovaný kostel vznikl v roce 2015. „Nejdříve zde byl návrh na jeho místě vybudovat nerezovou rozhlednu, což se ale nelíbilo místním lidem. Proto se rozhodlo, že se kostel opraví,“ popsal již loni v létě Ivo Dubský, místopředseda spolku Mikuláš. Právě spolek Mikuláš s opravami velmi pomáhá a Ivo Dubský Deníku popsal, jak práce pokračují letos.

„V tomto roce se na kostele obnoví fasáda spodní části věže kostela, a to včetně obnovy slunečních hodin, které bude v omítkách dělat akademický malíř Jaroslav Šindelář. Obnovovat se také bude původní vstup do kostela přes sakristii,“ zmínil Dubský.

Stranou nejde ani interiér. Konkrétně se bude v průběhu července a srpna provádět záchranný průzkum omítek a kamenných prvků. I s tím pomůže již zmínění J. Šindelář. „Poté bude následovat oprava statiky presbytáře, klenby, zdí a dvou barokních oken. Obnovit míníme i dvě gotická okénka,“ pokračoval místopředseda spolku s tím, že letos se na kostele proinvestuje 1,6 milionu korun.

S financemi pomáhá hned několik stran. Peníze putovali z ministerstva kultury z programu na záchranu architektonického dědictví, město Poběžovice, které kostel vlastní, či Českoněmecký fond budoucnosti. Na projektu se totiž podílejí i němečtí rodáci obce, kteří zároveň spolupracují i se Spolkem Mikuláš.