Počet příznivců cykloturistiky každým rokem závratně roste. To už se ale nedá říci o cyklostezkách.

Na domažlickém okrese je jich žalostně málo. „V našem případě je to jen jedna jediná, a to z Domažlic do Havlovic,“ uvedl vedoucí domažlického informačního centra Stanislav Antoš. „Další, která se připravuje, spojí Domažlice s Chrastavicemi. Projekčně je zčásti zpracována, rada města Domažlic už schvalovala pokácení některých stromů v místech, kde má cyklostezka vzniknout.“ Jeho slova potvrdil i starosta Chrastavic Václav Petržík. „Situaci ale zatím komplikuje vyřešení vlastnických práv s některými majiteli pozemků,“ dodal Petržík.

Zatímco cyklotras je v našem regionu poměrně dost, cyklostezky, které jsou náročnější na vybudování, vznikají velmi pomalu. „Nová cyklostezka se na Horšovskotýnsku letos neobjevila,“ uvedla Petra Hofmeisterová z Regionálního informačního centra v Horšovském Týně. „Zájemci ale u nás dostanou mapy s vyznačenými cykloturistickými stezkami a aktuální informace se dají najít i na internetu na webové adrese www.cykloserver.cz.“

Na cyklisty myslí i Kdyně. V rámci Mikroregionu Kdyňsko už město podalo žádost o dotaci na vybudování cyklostezek po celém území mikroregionu. V katastru Kdyně se jedná o úsek od Starého Dvora do Kdyně ke garážím. „Na možnosti cykloturistiky se tu lidé hodně ptají,“ řekla Kamila Švajgrová z Informačního centra ve Kdyni. „Cyklotras je tu celkem dost, například Chudenický nebo Branišovský okruh a pěkné jsou i okruhy pro rodiny s dětmi,“ dodala Švajgrová.