Do konce května by měla být hotová nová cyklostezka, která vyrůstá díky příznivému počasí letošní zimy a povede z Bělé nad Radbuzou na Roudnici.

„Podle zadání by měla být cyklostezka hotová 29. května. Budou to další tři kilometry trasy, které zbývají dokončit mezi Železnou a Plzní, neboť je to součást mezinárodní cyklotrasy č. 37 Paříž-Praha," uvedl starosta Bělé Libor Picka v závěru minulého roku, kdy firma převzala staveniště.

Cyklostezka je součást Panevropské trasy Praha – Plzeň – Norimberk – Paříž. Zmiňovaný úsek Železná – Plzeň měří zhrubna 97 kilometrů a začíná u hranic s Bavorskem na hraničním přechodu Eslarn – Železná. Odtud vede přes správní území města Bělá nad Radbuzou, do Třemešného a přes Stráž, Staré Sedlo, Prostiboř, Kladruby, Stříbro, Sytno, Vranov, Sulislav, Pňovany, Úlice, Plešnice, Bdeněves, Kozolupy, Vochov až k zastavěnému území města Plzeň, konkrétně přes místní část Křimice do Skvrňan.

Zajímalo nás, zda při současném postupu prací je termín dokončení reálný. Nebo se dokončení díla podaří dokonce uspíšit?

„Zatím bych nechtěl nic předjímat, neboť se může stát, že bude měsíc pršet, což by bylo špatné. Ale myslím si, že termín dokončení koncem května dodržíme a cyklostezku se do té doby určitě podaří dokončit," odhaduje starosta Picka.

LETOŠNÍ ZIMA stavbě cyklostezky z Bělé na Roudnici zatím přeje. Termín dokončení by neměl být ohrožen.

Se stavbou zhruba tříkilometrové trasy bude mít Město Bělá minimální výdaje.

„Výstavba je financována z dotačního programu česko-německé spolupráce Cíl 3. Celkové náklady jsou vypočítány na zhruba šest milionů korun, což je suma včetně daně z přidané hodnoty. Město Bělá se bude na výstavbě finančně podílet patnácti procenty," upřesňuje starosta.

Tuto cyklostezku na Bělsku bere první muž Bělé, který má velice blízko ke sportu i pohybu všeho druhu jako velký přínos nejen městu, ale také jako předseda Svazku obcí Domažlicko i celému domažlickému regionu.

„Jsem přesvědčený, že přínos je obrovský. Nejedná se jen o cyklistiku, neboť pro cyklisty nejsou 3 kilometry nic. Jde hlavně o to, že nám do lesa, který se jmenuje Roudnice, chodí lidé na houby, na borůvky nebo jen tak na procházky. Je to klidová zóna, přes niž se lze dostat na Sycherák, který je místem koupání nejen pro Bělské. Myslím si, že cyklostezka nebude jen spojením obou míst, ale bude po ní i příjemná procházka. Trasa vede po zaniklé cestě, kudy se kdysi jezdívalo v kočárech. Kdybychom tam vysázeli alej – ovocné stromy, vrátili bychom se do doby, kdy se tamtudy jezdilo a chodilo se pomalu," doplňuje Pocka.

V plánu je slavnostní otevření cyklostezky, ale zatím je podle jeho slov příliš brzy na stanovení nějakého přesného termínu. O něm vás budeme včas informovat.

MAPA ÚZEMÍ, kudy vede Bělskem cyklotrasa.