Více vytočeného piva i prodaných obědů v restauracích, větší zájem o služby infocenter a výrazně silnější provoz na sto kilometrech loni vyznačených cyklotras v Českém lese – to je efekt provozu cyklobusu, který oblast Bělska, Poběžovicka a Hostouňska spojuje s Plzní.

V rámci letošní čtvrté sezony vyjede poprvé v sobotu 28. dubna, což je dříve než v předchozích letech. Bude v provozu do 30. září.

„Český les ve srovnání se Šumavou trpí horší dostupností pro plzeňské cyklisty, proto jsme iniciovali vznik této víkendové linky,“ vysvětlil Libor Picka, starosta Bělé nad Radbuzou, která s Hostouní a Poběžovicemi dotuje ztrátu provozovateli linky.

„Je poznat, když cyklobus přijede. Mnozí jsou z cesty vyprahlí, a tak než nasednou na kola, dají si u nás pivo či oběd. Když je pěkné počasí, máme plnou i terasu,“ popisuje přínos pro své podnikání hostinská Jana Schrinnerová, jejíž restaurace sousedí s autobusovou zastávkou.

„Na návštěvy cykloturistů jsme připraveni. Máme k dispozici cyklistické mapy i letáky s informacemi o atraktivních místech v okolí. Materiály budeme ještě doplňovat,“ shrnula Jana Podskalská, vedoucí Městského a informačního střediska Poběžovice.

„V Českém lese je nedotčená příroda i romantická místa po zaniklých obcích. V létě tam ale zdaleka nejezdí tolik cyklistů jako po teď již přeplněné Šumavě. Spousta cyklistů, myslím, ještě neobjevila krásy tohoto hraničního pohoří,“ připomněla cykloprůvodkyně Radka Žáková.

83 kilometrů dlouhá trasa cyklobusu vede z Plzně přes Nýřany, Zbůch, Stod, Horšovský Týn, Poběžovice a Hostouň do Bělé nad Radbuzou a Železné. Cestujícím bude k dispozici vlek pro minimálně 25 kol. V klimatizovaném autobuse mohou jet  i pěší turisté či běžní cestující.

„Provoz této linky pro naše občany skýtá přidanou hodnotu i v tom, že ji do června a pak zase v září využívají středoškoláci, kteří se pohodlně bez přestupu dostanou z Bělé do Plzně za necelé dvě hodiny,“ doplnil starosta Picka.