Podobně jako jiná místa naší republiky má i Chodsko spoustu jídel, která se zachovala od dob našich babiček, prababiček a možná ještě déle.

„Pravděpodobně se v ´obyčejných´ restauracích ocitneme v záplavě kuřecích plátků či směsí se žampiony, takzvaných chodských řízků a všeho možného na chodský způsob.Vše univerzální a bez nápadu. Jsem však zcela přesvědčen, že takto se připravujeme o půvabný kolorit, který neodmyslitelně patří k našemu malebnému kraji , který tak můžeme vnímat jedním smyslem navíc. Otřepané přísloví o lásce, která prochází žaludkem, je v našem případě zcela namístě," říká ředitel Muzea Chodska Josef Nejdl, který lidové kuchyni věnoval dokonce dvojjazyčnou knihu Tradiční jídla česko-bavorského příhraničí, z níž s jeho dovolením čerpáme následující recepty. Z několika běžných surovin je přitom možné vytvořit nepočítaně pokrmů.

Polévka s houbovým svítkem

Suroviny: 4 hřiby, 3 vejce, 100 g másla, 150 g housky, sůl. pepř, zelená petržel.

Postup: Očištěné hřiby se rozkrájí na kostičky a vhodí do rendlíku s kouskem másla. Přidá se sekaná petržel a vše se několik minut dusí a poté nechá úplně vychladnout. Přidá se sůl, špetka pepře a strouhané housky, naposledy rozšlehaná vejce.

Vše se vylije na vymaštěný pekáč a v mírně vyhřáté troubě opeče. Hotový svítek se nakrájí na kousky a povaří 5 minut v polévce se zeleninou.

Polévka zelňačka

Suroviny: 1/2 hlávky zelí, 1/2 kg brambor, 80 g sádla, 80 g mouky, 1 cibule, smetana, sůl, voda.

Postup: Na osmaženou cibulku dáme krájené zelí, podlijeme 5 lžícemi vody a necháme přikryté dusit. Dolijeme horkou vodu, přidáme oloupané brambory nakrájené na kostičky. Necháme vařit, posléze zalijeme smetanou zahuštěnou moukou. Opět necháme chvíli povařit.

Chudý kohout

Suroviny: 600 g staršího pečiva, 200 g másla, 1/4 litru mléka, 0,5 kg tvarohu, 2 vejce, moučkový cukr, skořice.

Postup: Staré pečivo nakrájíme na kostičky, pokropíme mlékem, ve kterém jsme rozšlehali 2 vejce. Dobře vytlačený tvaroh se nastrouhá nadrobno a smísí s práškovým cukrem a skořicí.

Na vymaštěný pekáč se střídavě klade vrstva pečiva a oslazeného tvarohu. Vše se nakonec pokropí rozpuštěným máslem a peče v mírně vyhřáté troubě 45 minut a během pečení se polévá mlékem. Upečený ´Chudý kohout´ se nakrájí v pekáči na podlouhlé díly a servíruje se i s pekáčem.

Píprlák

Suroviny: 1 kg brambor, 0,5 kg hrubé mouky, 1/4 litru mléka, 1 vejce, máslo, sůl.

Postup: Brambory uvařené předešlého dne oloupáme a nastrouháme nahrubo, osolíme, přidáme mouku a vše rozdrolíme. Směs nasypeme na vymaštěný plech a pečeme, až je dorůžova, poté obrátíme a dopečeme. Upečený píprlák se zalije mlékem, v němž jsme rozšlehali vejce, nakonec se omastí.

Toč se zelím (na sladko)

Mrákovský toč.

Suroviny: 0,5 kg hladké mouky, 0,5 litru mléka, 0,5 kg čerstvého zelí, 2 vejce, sůl, máslo.

Postup: Do sladkého mléka rozšleháme vejce a osolíme. Přidáváme postupně mouku a mícháme, aby se nedělaly hrudky. Do tekutého těsta přimícháme nakrájené zelí a vlijeme vše na vymaštěný pekáč, pečeme v troubě 45 minut. Upečený toč nakrájíme na menší kousky a omastíme máslem.

Bramborové pískorky

Pískorky.

Suroviny: 3/4 kg brambor, 1/2 kg tmavší pšeničné mouky, 1 vejce, máslo, sůl.

Postup: Uvařené a oloupané brambory rozstrouháme, osolíme, přidáme mouku. Vypracujeme těsto, které rozválíme, až je na ´stéblo´ silné, a nakrájíme na čtverce. Ty nařízneme, propleteme, klademe na plech a pečeme. Opečené po obou stranách polijeme mlékem a vejcem, nakonec omastíme máslem.