Nepotřebné, ale zachovalé boty a šatstvo, to jsou věci, které lidé nemají často kam dát. Na draženovské návsi, v sousedství hlavní silnice I/22 nelze přehlédnout vedle zvonů na tříděný odpad bílý hranatý kontejner, kam mohou lidé odevzdávat věci, které ještě dobře poslouží lidem potřebným.

„Měli jsme donedávna jen klasické kontejnery na tříděný odpad – na plasty, papír a sklo. Mailem byla obci nabídnuta možnost umístění kontejneru na oblečení a boty. Co vím, dávali v jeden den kontejnery také do Všerub a Hostouně," vysvětluje Štěpán Sladký, starosta Draženova.

„Je to geniální nápad. Dříve se tu pořádaly na obecním sbírky, byla s tím nejen spousta práce, ale také člověk ani nevěděl, kam to vše dojde. Naprosto zmizí vožení věcí někam do sběrného dvora, protože sběrny už textilie roky neberou. Je to pro nás nejen úspora času, ale i benzinu. Navíc je příšerné, když vidím různě po Domažlicích, kde pracuji, igelitky s oděvy u popelnic, často roztahané," říká Zlata Jahnová z Draženova.

Bere vedení obce kontejner jako výhodu pro obyvatele?

„Co jsem měl možnost zatím zjistit, je to služba žádaná. V umístění kontejneru ale spatřuji výhodu i nevýhodu. Lidé jezdí okolo po ´jedničce´, takže si myslím, že kontejner nebudou využívat jen místní. Z větší části ho možná zaplní kolemjedoucí, ale to ještě uvidíme. Nám to však nevadí, protože obec za vyvezení kontejneru – na rozdíl od odvozu ostatního tříděného odpadu – nic neplatí a ještě bude dostávat 40 haléřů z kilogramu odevzdaných věcí," pochvaluje si starosta.

Ve středu už byl draženovský kontejner plný.

„Osobně jsem tam ještě nic nepřidala, ale mám už doma připravené dvě krabice věcí," reagovala na brzké zaplnění Jahnová.

„Rozhodně je to lepší, než kdybychom tyhle věci sbírali vyhozené po lese," podotýká místostarosta Petr Selnar.

Draženovští se díky novému bílému kontejneru zbavili dřívějšího, na čas i prostory náročnějšího sběru věcí pro charitativní účely.

Kontejnery na třídění odpadu v Draženově.