„V areálu bývalé roty na Železné vlastní město Bělá nad Radbuzou budovy, které stojí na církevních pozemcích. Budeme rádi, až bude proces restitucí ukončen, abychom se podle jeho výsledku mohli zařídit dále při rozvoji této lokality," konstatoval starosta Bělé Libor Picka.
V samotné Bělé jsou ještě dva pozemky, které čekají na vypořádání majetkových poměrů v rámci církevních restitucí.
Dvě desetiletí odkládaný politický problém zbrzdil i výstavbu protipovodňového poldru v Domažlicích na louce pod rybníkem Tři vrby za budovou České pojišťovny. „Jeho příprava je závislá na dokončení restitucí církevních pozemků v této lokalitě," potvrdil starosta Miroslav Mach. V jiné lokalitě Domažličtí potíže kvůli dlouho odkládaným restitucím nezaznamenali. Problém s nevyřešenými restitucemi měli před šesti v Horšově při výstavbě vodovodu. Horšovskotýnská radnice to tehdy vyřešila uvalením věcného břemene. Nedořešené církevní restituce bránily i rozvoji lokality pro podnikání na okraji Holýšova, kde je prozatím pouze prodejna stavebnin.
„Církve podávaly výzvy od 1. ledna loňského roku. Jejich nároky se řeší průběžně," uvedla Monika Machtová, mluvčí Státního pozemkového úřadu.
V rámci domažlického vikariátu podala plzeňská diecéze celkem 36 žádostí o vydání majetku. Augustiniáni zase vlastnili na Domažlicku polnosti o rozloze asi 23 hektarů. Žádná žádost prozatím není ve fázi, kdy by se majetek už fyzicky předal církvím.
Kde církve žádají ?
Na Státní pozemkový úřad přišly žádosti o vydání celkem 126 pozemků na Domažlicku. Nacházejí se v katastrálních územích Domažlice, Hyršov, Pláně, Pomezí na Šumavě, Lštění, Luženičky, Semněvice, Štítary, Kdyně, Loučim, Maxov, Myslív, Všeruby. První z výzev úřad obdržel 14. února 2013, poslední 10. prosince 2013.