Tříměsíční opičí kluk, který nosí dětské oblečky a miniaturní ´pampersky´, dále jeho slavný otec Gino, který si zahrál v americkém hororu, a pětice berberských lvů – to jsou jen některá z lákadel cirkusu Carini, který v úterý dorazil na parkoviště U Všech svatých v Domažlicích.

Včerejšek patřil stavění stanu. „Stan staví celý den zhruba patnáct lidí. Máme osm dělníků, jimž samozřejmě pomáhají i artisté. Jinak to u cirkusu ani nejde. Stan má průměr 26 metrů a pojme přibližně 800 lidí,“ řekl v úterý večer Deníku, který je mediálním partnerem tohoto cirkusu, jeho manažér Milan Pinter, jinak také klaun.

Cirkus se zastavil v Domažlicích po úspěšné štaci v Klatovech. „Jako jediní v České republice předvádíme berberské lvy. Máme tři kluky ve věku od roku do šesti let – Tanga, Diega a Leona, a dvě holky – Elsu a Sambu. Tento druh lvů má sice i cirkus Humberto, ale ten je už pět let v cizině,“ pochlubil se majitel Arnošt Aleš s tím, že cirkus Carini založil v roce 2001 spolu s dalším nositelem slavného cirkusového jména Františkem Navrátilem.

Zjistili jsme, že rodinné kořeny majitele cirkusu Arnošta Aleše sahají hluboko do českých dějin. První oficiální záznamy o cirkuse, jenž vlastnili jeho předkové, jsou z roku 1880, kdy malé varieté tohoto jména putovalo českými zeměmi a Bavorskem.

Během let se rodinný podnik rozrůstal a vzkvétal, ve své době patřil k nejlepším a nejúspěšnějším cirkusům v české zemi i díky bohatému zvěřinci, který čítal na 70 kusů exotických zvířat. Cirkus Aleš si jako každý prošel i chvílemi neveselými, přírodními katastrofami počínaje a znárodněním konče!

„Ani dnes není lehká doba. Je to někdy řehole udržet cirkus při životě. Drahé jsou kvůli naftě přejezdy, musíme platit poutače, místo pro stan, elektřinu, vodu, krmení pro zvířata, artisty, dělníky – řadu věcí. Ale nedokážu si představit, že bych dělal něco jiného,“ říká majitel Aleš.

Dozvídáme se, že každý cirkus se musí snažit, aby byl na úrovni a inovovat. „Od jiných cirkusů se lišíme hlavně tím, že se u nás živě zpívá. Je to dost netradiční, ale právě na tenhle zpěv máme příznivé ohlasy,“ upozorňuje Pinter s tím, že jednotlivých čísel je dvacítka a všechna se snaží sladit co nejlépe s hudbou, aby si návštěvníci odnášeli nezapomenutelné zážitky.

Zajímalo nás, jak dlouho trvá program a jaká zvířata lidé uvidí. „Už jsme mluvili o lvech a opicích, dále předvádíme koně fríské, teplokrevníky, velšpony a poníky. Mistr Beno vystoupí s velkou iluzí ´Metamorfóza´, což je záměna lidských těl, s níž se celo〜světově› proslavil slavný mág Harry Houdini. Ukazujeme jako jediní v republice společné číslo psů a indických opic. Chloubou našeho principála jsou berberští lvi, se kterými předvádí nebezpečné kousky,“ prozrazuje některá z čísel bohatého programu Aleš s tím, že všechny srdečně zve.

Kdy do cirkusu?

ČT 28. srpna od 17 hodin
PÁ 29. srpna od 17 hodin
SO 30. srpna od 15 hodin
NE 31. srpna od 14 hodin