„V Domažlicích je evidováno kolem devíti stovek psů. Jejich majitelé za ně platí poplatek a od radnice mají registrační známku. Ne všichni chlupáči ale nosí známku na svém obojku a když se majiteli ztratí, městská policie jen těžko zjišťuje, komu pes patří," uvedla mluvčí Kristýna Kolbecková.

Strážníci proto navrhli vydat novou vyhlášku, která by nařizovala povinné čipování psů.

„Návrh vyhlášky nyní připravují příslušní úředníci. Předpokládáme, že do konce roku bychom měli mít návrh zpracovaný a budeme jej moci předložit zastupitelům," shrnul místostarosta Zdeněk Novák.

Nyní se ještě dolaďují detaily, které nové nařízení bude obsahovat.

„Řeší se například, zda se čipování dotkne všech psů, nebo zda například starší psi čipování nebudou muset absolvovat," uvedla Kolbecková.
Radnice zřejmě přispěje majitelům psů na čipování u veterinářů.

„Označení psa čipem vyjde zhruba na 600 korun. Na provedení výkonu budou mít majitelé psů dostatek času a informovat chceme i místní veterináře, aby byli na případný nápor dostatečně připravení," zmínil místostarosta Novák.

„U čipovaného psa se v případě ztráty snadno zjistí majitel. Stačí čip přejet speciální čtečkou a kontakty se okamžitě zobrazí. Psi jsou evidování v Národním registru zvířat. Čip se aplikuje pomocí jednorázové sterilní jehly do podkoží, nejčastěji na levou stranu krku, a je pro zvíře naprosto neškodný. Samotná aplikace je skoro bezbolestná a lze ji přirovnat k očkování. Pro cestování se psem do zahraničí (EU) platí povinné čipování od roku 2004," připomněla Kolbecková.

Podobná vyhláška platí například v podobně velkém městě – Rychnově nad Kněžnou. Tamní radnice ale připouští, že i přes její platnost nejsou všichni tamní psi očipováni.

„V současné době je v Rychnově přihlášeno asi 950 psů. Očipovaných psů je asi 720 a z rozdílu je patrné, že asi 25 procent psů není očipovaných," uvedla Eliška Ladmová z finančního odboru tamní radnice.