Co v poslední době budujete a jak Všeruby vylepšujete?
Přistavěli jsme hasičárnu, protože jsme potřebovali další garáž na techniku, kterou jsme vybavili obec. Vzhledem k tomu, že musíme kromě Všerub obhospodařovat dalších devět obcí, potřebujeme ji celkem dost a potřebovali jsme ji někde uskladnit. Největší letošní slávou je dokončená generální oprava kulturního domu. Rekonstrukce to byla velmi náročná jak na přípravu, tak finance i průběh. Oprava sokolovny stála cca 4 miliony korun. Objekt je pro nás ale velice důležitý, protože slouží i školním dětem jako tělocvična. Nyní dokončujeme další velikou věc, a tou je přestavba ´české´ části celnice na byty. Vše by mělo klapnout podle plánu a noví nájemníci by mohli klíče od šesti zcela atypických bytů dostat k letošním Vánocům. Velkou radost máme hlavně z toho, že novými nájemníky jsou místní mladí lidé.

Co bude s druhou polovinou celnice?
Pokud bude zájem o další byty, rádi se pustíme i do ´německé´ části. To už by mohlo být o něco snazší, pro nás i pro projektanta, protože jde o zrcadlový projekt.

Zbývá ještě střední část, kde je obrovská vstupní hala a v horním patře zasedací místnosti. Co s ní?
Tyto prostory se nabízejí ke komerčním účelům. Dovedli bychom si představit, že by tady mohlo být nějaké studio, například kadeřnictví, masáže a různé jiné služby. Musí se však najít podnikatel, který by měl zájem.

Byty byly v mžiku pryč, ale stavební parcely se nedaří udat. Proč?
To je tak, když něco zainvestujete, peníze v tom leží a efekt není takový, jaký jste si představovali. Plán na zasíťování parcel jsme převzali po našich předchůdcích. Území už bylo vyčleněno a nám se podařilo dotáhnout vše do zdárného konce. Bohužel to bylo v době, kdy přišla finanční krize a trh z nemovitostmi stagnoval. Lidé prostě nemají peníze. I ti, kteří měli dříve o parcely zájem, si to nakonec rozmysleli s tím, že raději doma přistaví patro.

Co připravujete?
Pracujeme na novém územním plánu, který jsme museli zpracovat pro všechny naše obce. S krajskou SÚS se připravuje projekt na opravu místní silnice. V souvislosti s tím chceme vypracovat plán na opravu vodovodu a stavbu chodníků. Před bytovkami ve Všerubech chceme upravit prostranství, čeká nás udělat nové osvětlení ve Všerubech a plánujeme realizovat akci, která nese název Obnova alejí, stromořadí a krajinných prvků – kolem cyklostezek a před obytnou zónou bude vysázeno 359 listnatých a 43 ovocných stromů a 50 keřů.

Co se děje ve spádových obcích?
Máme snahu pro všechny něco udělat. A řekla bych, že se tam změnilo dost. Brůdek a Hájek mají nové chodníky, Hyršov a Maxov upravenou náves. Další jsou spíš osady, kde žije 10 až 20 lidí. tam se nějaký velký rozvoj čekat nedá.

Z čeho máte radost?
Z toho, že se nám zatím daří plnit vše, co jsme slibovali.

Co vás trápí?
Někdy mám takový pocit marnosti. Byla bych velmi ráda, kdyby se do dění zapojovalo více lidí a hlavně mladých. My jsme už generace na odchodu a je třeba, aby se našel někdo mladý, komu není jedno, kde a jak žije. To je věc, kterou tady trochu postrádám a co mne trápí.

Chystáte na příští rok nezvyklé výročí. Jaké?
Příští rok tomu bude 444 let, kdy byly Všeruby povýšeny na městečko císařským privilegiem Maxmiliána II. Tři čtyřky jsou nezvyklé a kulatého výročí se už mnoho z nás zřejmě nedožije. V rámci oslav chceme nechat zhotovit vlajku a znak, které máme přidělené už dva roky, a vydat novou publikaci o Všerubsku.