Jsou pro účetní u Okresního sdružení hasičů důležitější odborné znalosti účetnictví nebo znalosti hasičské terminologie a hodností? Tyto otázky si kladla Anna Kacerovská, když vyjádřila svou nespokojenost s výběrovým řízením právě na tuto funkci u OSH Domažlice.

„I když jsme se předem ptaly starosty Jiřího Petrželky, zda se můžeme na řízení předem připravit, bylo nám sděleno, že to není třeba,“ tvrdí Kacerovská. Přesto se raději zdokonalovala v účetnictví.

Test, který byl šesti uchazečkám během řízení předložen, ji však překvapil.

„Museli jsme vypsat, co znamená asi deset odborných hasičských zkratek, znát soutěže a vyhodnocení, hasičské stanovy a označení hasičských hodností,“ vyjmenovává Kacerovská s tím, že pouze jedna z uchazeček, která již léta pracuje u hasičů, měla plný počet bodů. „Vítěz výběrového řízení byl tedy předem jasně znám,“ dodává.

Tomu se starosta OSH Domažlice Jiří Petrželka brání.

„Příprava se mi nezdála nutná. Požadovali jsme pouze ty nejzákladnější znalosti, které jsou důležité, pokud chce někdo pracovat u hasičů, protože s nimi bude běžně přicházet do styku,“ vysvětluje starosta. „Když někdo nerozumí zkratce sdružení, u kterého chce pracovat, tak takového člověka nepotřebujeme,“ dodává s tím, že pozval uchazečky, které se ozvaly na základě úřadu práce, i když tušil, že většina z nich nebude vhodná.

„Nezažila jsem, aby někde vybírali účetní a nezeptali se na účetní znalosti,“ podotýká Kacerovská.

Starosta připouští, že účetní znalosti jako takové nebyly pro řízení důležité, na což prý uchazečky předem upozornil.

„Na to máme programy. Děláme pouze jednoduché účetnictví, které nám dále zpracovávají v Praze,“ říká Petrželka.

„Uchazečkám jsem se omluvil a vše jsme si následně vysvětlili. Některé z nich prostě přijely zbytečně. Hledali jsme totiž spíše hasičku, než účetní,“ dodal.