Hluk připomínající střelbu vytáhl o víkendu chrastavické občany z postelí.


Ze soboty na neděli zde požár už podruhé zachvátil objekt bývalého mlýna. S ohněm bojovalo pět hasičských jednotek až do jedenácté hodiny dopolední.

„Probudily mne hrozné rány. Myslela jsem si, že někdo hází rachejle. Pak jsem uviděla obrovské plameny, které šlehaly z mlýna. Všichni jsme byli hrozně vyděšení, protože bydlíme jen kousek odtud,“ popsala svůj noční zážitek Petra Freiová z Chrastavic.

Požár byl hasičům ohlášen v neděli krátce po čtvrté hodině ranní a naštěstí se jednalo o neobydlený objekt.

„Požár zasáhl první i druhé patro budovy. Krátce po příjezdu našich jednotek se propadl strop a následoval i krov. Vnitřek budovy byl zcela zničen, zůstaly jen obvodové zdi. Škoda byla předběžně vyčíslena na sto tisíc korun,“ uvedla mluvčí Hasičského záchranného sboru Plzeňského kraje Alena Marešová.

Na místě požáru spolu profesionálními jednotkami zasahovali i dobrovolní hasiči z Chrastavic, Kouta na Šumavě, Klenčí a Domažlic.

Aby oheň nezasáhl i domy, které stojí v těsné blízkosti, musely je hasiči ochlazovat.

Na místo byla povolána i plošina, pomocí které byla budova prolévána shora.

„Všude okolo jsou seníky a kdyby foukal vítr, mohly lehnout všechny okolní domy popelem. Na tuhle noc jen tak nezapomeneme,“ pokračuje Freiová.

Po uhašení požáru museli hasiči rozebrat konstrukce domu a dohasit skrytá ohniska.

V pondělí dopoledne probíhalo na spáleništi vyšetřování, při kterém byl využit i policejní pes na vyhledávání hořlavých látek.


„Příčina požáru je ještě v šetření. V úvahu připadá nedbalost nebo úmyslné zapálení,“ dodala Marešová.

Co se stane s torzem bývalého mlýna?

„Budova má čtyřicet vlastníků. Budeme s nimi jednat o jejím osudu, aby nedošlo k ohrožení občanů. Ačkoliv obec není vlastníkem objektu, využívali jsme jeho část do té doby, než se provedla rekonstrukce obecního úřadu. V současné době uvnitř naštěstí nebylo už nic cenného.“ sdělil starosta Chrastavic Václav Petržík.